Aktualizacja: 21.02.2025 10:56 Publikacja: 08.06.2023 21:08
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno- i dwupokojowe o powierzchni ok. 50 mkw.
Foto: AdobeStock
Sejm wprowadza zmiany w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zakup mieszkania czy domu z drugiej ręki ma być zwolniony z 2-proc. daniny. Warunek jest jeden: transakcja dotyczy zakupu pierwszej nieruchomości. Oznacza to, że kupujący nie jest ani nigdy nie był właścicielem mieszkania ani domu jednorodzinnego, ani też nie miał udziału w nieruchomości. Ustawą zajmie się teraz Senat. A już od lipca do wzięcia mają być tanie kredyty na 2 proc.
Deweloperzy chcą, by rząd uwolnił tereny rezerwowane pod nieudany program. To szansa na zmniejszenie cen lokali.
Ceny nowych mieszkań w maju nieznacznie wzrosły – o ok. 1 proc. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie wzrost wyniósł 2,3 proc. – wynika z analiz RedNet Property Group i portalu Tabelaofert.pl.
Przybywa ofert mieszkań na wynajem. Właściciele dłużej czekają na lokatorów. Część najemców zmieni zdanie i kupi lokal na tani kredyt.
Kiedy na rynek na dobre wrócą klienci kredytowi, może się okazać, że nie będą mieli czego kupować. Mieszkań jest mało.
Lokale drożeją, ale realny wzrost cen jest mniejszy niż zmiany średnich cen ofertowych – dowodzi tzw. wskaźnik inflacji mieszkaniowej. Kolejnych zwyżek spodziewa się ponad 76 proc. deweloperów.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas