Aktualizacja: 20.02.2025 20:53 Publikacja: 02.02.2023 21:02
Świadectwo energetyczne konieczne będzie nie tylko przy ubieganiu się o dotację na termomodernizację budynku
Foto: shutterstock
Zmiana przepisów wynika z wejścia w życie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane. Odczują ją właściciele i zarządcy budynków, które mają trafić do sprzedaży lub będą przechodziły znaczące remonty. Nowe obowiązki przyniosą też potencjalne kary dla tych, którzy nie zastosują się do nowego prawa.
Chcesz sprzedać lub wynająć mieszkanie? Od kwietnia 2023 r. trzeba będzie mieć świadectwo energetyczne. To zadziała?
Właściciele nieruchomości od kwietnia będą musieli posiadać świadectwa energetyczne. Dla transparentności i unifikacji dokumentów, ministerstwo rozwoju przygotowało projekt rozporządzenia, które ma to zapewnić.
Właściciele nieruchomości od 28 kwietnia 2023 r. będą musieli uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej. Ale trzeba uważać, komu zleca się usługę.
Kierownik budowy i inwestor mogą pracować online, szybko i transparentnie.
Nowelizacja ustawy o OZE powinna dostosować polskie prawo do dyrektywy UE tzw. RED II. Ale nie udało się. Teraz poprawia ją resort rolnictwa. Celem jest bezpieczeństwo energetyczne.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Podaż nowych ofert najmu mieszkań hamuje, ale najemcy raczej nie mają problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokalu. Czynsze się stabilizują, w części miast są też korekty. Część wynajmowanych dotąd nieruchomości trafia na rynek sprzedaży.
Okam planuje rewitalizację budynków przy ul. Przędzalnianej 71 w Łodzi. Powstaną też nowe obiekty. Kompleks zaoferuje mieszkania, lokale usługowe i biura.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas