Aktualizacja: 21.02.2025 11:28 Publikacja: 12.01.2023 21:39
W Łodzi aż 24 proc. mieszkań 4-pokojowych spełniało warunki objęcia kredytem
Foto: Echo Investment
W Łodzi ponad 80 proc., w Warszawie mniej niż 40 proc. mieszkań z oferty kwalifikowałoby się do tego, by nabywcy mogli skorzystać z preferencyjnego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Eksperci Tabelaofert.pl i REDNET Property Group zbadali, jaka część oferty dostępnej na koniec III kwartału 2022 r. w sześciu największych aglomeracjach spełniałaby kryteria programu, który resort rozwoju niedawno zapowiedział, a który może wejść w życie w te wakacje.
Poza Łodzią duży odsetek oferty, 73 proc., kwalifikowałby się jeszcze w Poznaniu, we Wrocławiu byłoby to 59 proc., w Trójmieście 52 proc., a Krakowie 49 proc.
Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań w IV kwartale słabego 2022 r. Co przyniesie kolejny rok?
Branżowa organizacja spodziewa się ograniczenia podaży, szczególnie w segmencie popularnym. Gotówka królem.
Liderzy odzyskali po 20–40 proc. wartości, ale otoczenie rynkowe pozostaje wymagające.
W trudnych warunkach makroekonomicznych i geopolitycznych fundusze PRS wzięły sobie wolne od transakcji nad Wisłą. Nie próżnują za to deweloperzy zainteresowani budową drugiej nogi biznesowej.
Otoczenie makroekonomiczne, geopolityczne, regulacyjne – przed uczestnikami rynku wiele wyzwań w 2023 r.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas