W Łodzi ponad 80 proc., w Warszawie mniej niż 40 proc. mieszkań z oferty kwalifikowałoby się do tego, by nabywcy mogli skorzystać z preferencyjnego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Eksperci Tabelaofert.pl i REDNET Property Group zbadali, jaka część oferty dostępnej na koniec III kwartału 2022 r. w sześciu największych aglomeracjach spełniałaby kryteria programu, który resort rozwoju niedawno zapowiedział, a który może wejść w życie w te wakacje.
Poza Łodzią duży odsetek oferty, 73 proc., kwalifikowałby się jeszcze w Poznaniu, we Wrocławiu byłoby to 59 proc., w Trójmieście 52 proc., a Krakowie 49 proc.
Tyle udziały, jednak jeśli wziąć pod uwagę liczby, to najwięcej lokali dostępnych byłoby w stolicy – ponad 6 tys., a w pozostałych aglomeracjach po 4–4,5 tys., najmniej w Poznaniu.
– Przeanalizowaliśmy dostępność mieszkań z rynku pierwotnego w sześciu największych miastach Polski. Dostępność mieszkań w poszczególnych miastach jest zróżnicowana i zależy od poziomu cen w danej lokalizacji – powiedział Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl. – Do określenia dostępności mieszkań przyjęliśmy, że maksymalna wysokość kredytu została na takim samym poziomie bez względu na region, czyli 500–600 tys. zł. Kolejnymi czynnikami wziętymi pod uwagę były: brak wymaganego wkładu własnego oraz cena lokalu nieuwzględniająca rabatów lub zniżek i miejsca postojowego – dodał.
Średnia powierzchnia kwalifikujących się lokali wynosiła od 41 mkw. w Warszawie do prawie 49 mkw. w Łodzi. W każdym z miast największą dostępnością charakteryzują się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe.