Aktualizacja: 21.11.2024 09:33 Publikacja: 13.12.2022 09:22
Foto: Mat.prasowe
- Jeśli deweloperzy dostarczą budowane biurowce na czas, to w Krakowie nie powinno zabraknąć metrów biurowych – podkreśla Anna Madejska, ekspertka firmy doradczej Newmark Polska. - Najemcy w stolicy Małopolski są zainteresowani powierzchnią przede wszystkim w dzielnicach blisko centrum i w dobrze skomunikowanych z resztą miasta miejscach.
Kraków z zasobami ponad 1 mln 651 tys. mkw. biur jest największym regionalnym rynkiem biurowym w kraju. – Biurowce przez wiele lat powstawały w różnych częściach miasta. Ale to się zmienia. W ostatnim czasie najemcy zaczęli relokować się bliżej centrum, a najbardziej upodobali sobie dzielnice: Grzegórzki, Stare Miasto, Podgórze i Krowodrzę – wskazują eksperci Newmark Polska. - Zainteresowanie najemców przyciągnęło do tych lokalizacji również deweloperów.
Modernizacja wrocławskiego biurowca Wratislavia Tower, którego właścicielem jest Futureal Investment Partners, ma się zakończyć w drugim kwartale 2023 roku.
Warszawski biurowiec dostał certyfikat BREEAM In-Use w najnowszym standardzie oceny International Commercial V6 na poziomie Outstanding.
W Poznaniu nie ukończono w tym roku żadnego biurowca. Powstające dziś budynki będą oddawane do użytku w latach 2023-2025.
Deweloper zasili swoje budynki czystą energią elektryczną.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W czasach galopującej inflacji rosną czynsze za biura i magazyny. Najemcy mogą jednak wynegocjować okresowe zwolnienie z płatności. Co jeszcze jest w pakietach zachęt stosowanych przez właścicieli budynków komercyjnych?
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Trzeci kwartał na rynku biur to czas zawierania największych umów najmu. Jako przyczynę eksperci wskazują zmianę nastawienia firm do pracy zdalnej. Coraz więcej decyduje się na powrót pracowników, co zwiększa popyt na dobre powierzchnie.
15 proc. w tym, 29 proc. w przyszłym – w takim tempie ma rosnąć wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych według prognoz firmy Savills.
W ciągu trzech kwartałów 2024 r. udział rodzimego kapitału w wartości transakcji sięgnął 10 proc.
Pod koniec września na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było ponad 1,1 mln mkw. biur - wynika z analiz Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK).
AI to element proptechu, który przyniesie najwicej zmian na rynku nieruchomości komercyjnych – oceniają eksperci BNP Paribas Real Estate.
Wybór na rynku biur serwisowanych jest coraz większy. Coworkingi wybierają m.in. firmy z sektora finansów, mediów, logistyki, cyberbezpieczeństwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas