Trzy pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco powstały w województwie opolskim. Niedługo zacznie się produkcja prądu. – To nasza odpowiedź na kryzys energetyczny – tłumaczy firma. Deweloper wpisuje się też w trend ESG (Environmental, Social and Corporate Governance, czyli ochrona środowiska, odpowiedzialność społeczna i ład korporacyjny). W maju firma ogłosiła program osiągnięcia neutralności energetycznej.
Pierwszym budynkiem zasilanym czystą energią ma być biurowiec Warsaw Unit. - Emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50 proc., a zużycie mediów aż o 70 proc. – podaje firma.
- Własne farmy fotowoltaiczne to jeden z kluczowych elementów naszej strategii ESG, obok szeregu rozwiązań takich jak inteligentne systemy do zarządzania energią, platforma Signal OS dla najemców czy zastosowanie niskoemisyjnych materiałów budowlanych – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.- Pomoże nam to w realizacji celu, jakim jest osiągnięcie neutralności energetycznej do 2025 roku. Szczególnego znaczenia te działania nabierają w kontekście obecnego kryzysu energetycznego w Polsce i Europie. Uniezależnienie się od energetyki konwencjonalnej i zwrot w kierunku czystej energii ze źródeł odnawialnych ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale też strategiczny dla niezakłóconego funkcjonowania biznesu – dodaje.
Ponad 200-metrowy wieżowiec Ghelamco przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie ma certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie - Outstanding. - Zasilany w 100 proc. czystą energią Warsaw Unit to nasz pierwszy, ale nie ostatni krok w celu redukcji emisji CO2. Nasza strategia zmierza ku temu, aby energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone dziś inwestycje, jak też nasze własne biuro - zapowiada Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland. - Planujemy inwestycje w kolejne instalacje fotowoltaiczne, ale też analizujemy inne alternatywne źródła energii odnawialnej.
Docelowo w pierwszym etapie inwestycji Ghelamco wybuduje 11 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Umowę na ich budowę podpisano z polską firmą Revolt Energy.