Przepisy ustawy, która weszła w życie, określają szczegółowe rozwiązania, pozwalające na potwierdzenie nowego stanu prawnego gruntów, wydzielonych w procesie scalenia. Zawiera normy rozwiązujące problem przedłużających się procesów scaleniowych, w których została wydana decyzja zatwierdzająca projekt scalenia, lecz z różnych przyczyn została następnie po wielu latach od jej wydania wyeliminowana z obrotu prawnego, np. uchylona przez sąd.
Na czym polega scalenie gruntów
Scalenie gruntów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem szczególnie na południu Polski. Pozwala na lepsze warunki do gospodarowania ziemią w rolnictwie i leśnictwie oraz określa nowe granice działek. Samo scalenie to wydzielenie nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo. W ramach projektu scalenia przeprowadza się prace w zakresie zagospodarowania po scaleniowego terenu, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem.
Problem z zatwierdzeniem scalenia
Problem, który rozwiązuje ustawa, dotyczy przypadków, w których nie było możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania scaleniowego i ponownego zatwierdzenia projektu scalenia gruntów. Zgodnie z nimi potwierdzenie nowego stanu prawnego gruntów następuje w drodze zaświadczenia wydawanego przez starostę. Ustawa określa elementy treści zaświadczenia oraz przewiduje, że zaświadczenie wydawane jest z urzędu.
Czytaj więcej
Posłowie ze specjalnej podkomisji pojadą do wsi pod Nowym Targiem, by się zastanowić, czy nie potrzebuje własnej ustawy.
Zatwierdzenie z urzędu
Zgodnie z przepisami starosta dołącza zaświadczenie do operatu scaleniowego przyjętego do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w terminie 14 dni od dnia jego wydania. Zaświadczenie wydawane jest w terminie 12 miesięcy od uchylenia przez sąd administracyjny ostatecznej decyzji o zatwierdzeniu projektu scalenia gruntów, przy wystąpieniu przesłanki braku możliwości ponownego przeprowadzenia postępowania scaleniowego.