Aktualizacja: 08.11.2024 13:27 Publikacja: 27.10.2022 21:33
Foto: mat. pras.
Jeszcze w zeszłym roku deweloperzy kusili inwestorów obligacjami ze stałym oprocentowaniem rzędu 6–7 proc. rocznie, dziś tacy emitenci mogą się uśmiechnąć, jak tani to dług. Jak pan ocenia, po mocnym i szybkim wzroście stóp, kondycję branży pod kątem możliwości obsługi i pozyskiwania finansowania?
Jeśli chodzi o wysoki poziom odsetek obligacji ze zmiennym oprocentowaniem, to jest on oczywiście bolesny dla firm, uderza w ich rentowność, ale nie powinien spowodować problemów z obsługą długu, terminowym wypłacaniem odsetek. Moim zdaniem ważniejszy jest temat refinansowania długu, który będzie zapadał w najbliższym czasie. Jeśli pyta pan o bezpieczeństwo deweloperów, trzeba sobie zdawać sprawę, że mówimy o branży, która w ostatnich latach bardzo dobrze sobie radziła, największe spółki sprzedawały po 2, 3, a nawet 4 tys. lokali rocznie. W tym momencie deweloperzy są w sytuacji, gdzie tegoroczna oferta jest wyprzedana średnio w 80 proc., a lokale z terminem oddania w 2023 r. w 40–50 proc. Deweloperzy w zeszłym roku mocno inwestowali w grunty, zatem nie ma presji na pozyskiwanie finansowania w celu uzupełniania banków ziemi.
Deweloperzy powinni spuścić z marży, a nie oczekiwać poluzowania regulacji służących bezpieczeństwu – skwitował nadzorca.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Najbliższe dwa–trzy lata upłyną pod znakiem obniżonego popytu Polaków na mieszkania. Deweloperzy i bankowcy apelują o szybkie działania. Urzędnicy się jednak do tego nie palą.
Deweloperzy z rynku kapitałowego w III kwartale sprzedali jeszcze mniej lokali niż kwartał wcześniej. To nowe realia.
Z racji swojej skali PRS ani nie zaburzy, ani też nie poprawi sytuacji na rynku – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Od ponad 1 proc. w Warszawie i Poznaniu do 7,2 proc. w Gdańsku spadły średnie transakcyjne ceny lokali używanych. Nowe mieszkania wciąż drożeją.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Właściciel IKEA, szwedzka firma Ingka Group, sprzedał swoje ostatnie aktywo w Rosji - centrum dystrybucyjne pod Moskwą. Koncern określał centrum „kluczem do rozwoju IKEA w Rosji”. Magazyn o powierzchni prawie 180 tys. mkw obsługiwał wszystkie lokalne centra koncernu.
Obiekty w Ogrodach Ulricha, zrewitalizowanym kompleksie na warszawskiej Woli, uzyskały ekologiczne certyfikaty BREEAM.
Sprzedawca nieruchomości odpowiada za wady przedmiotu sprzedaży, nawet jeśli o nich nie wiedział.
100 mln euro pożyczył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju deweloperowi, który zbuduje mieszkania na wynajem w Gdańsku i Wrocławiu.
Budynki naruszają tkankę planety. Każdy wybudowany obiekt to tysiące kilogramów CO2, które lecą do atmosfery. Dlatego musimy być pewni, co i czy budować. Transparentność pomaga liderom nieruchomości podejmować lepsze decyzje – mówi Tomasz Ogrodzki, prezes REDD.
Najem na doby nakręca ceny i stawki wynajmu mieszkań? To błędna teza, niemniej ta część rynku wymaga uregulowania.
Prawo powinno zacząć odzwierciedlać rzeczywistość, która się zmieniła po pandemii. Dużo dobrego dał lex deweloper, ale zaraz zniknie – mówią Anna Suchodolska i Katarzyna Szymborska, członkinie zarządu White Stone Development.
Wojewoda nie może decydować o pozwoleniu budowlanym bez istniejącego pozwolenia konserwatora zabytków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas