19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 00:55 Publikacja: 26.09.2022 12:20
Foto: Mat.prasowe
Ślężna Vita – nowe osiedle firmy deweloperskiej Develia – wyrośnie ok. 4 km od Starego Miasta we Wrocławiu. W miejscu biurowca, który deweloper wyburzy, powstanie 199 mieszkań o zróżnicowanych metrażach i układach – od kompaktowych mieszkań dwupokojowych „na start" po ponad 100-metrowe apartamenty. Na parterze budynku deweloper zaplanował dziesięć lokali usługowo-handlowych.
Zakończenie budowy Develia zapowiada na pierwsze półrocze 2025 roku. Za projekt osiedla odpowiada pracownia Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci. Ceny mieszkań zaczynają się od 10,6 tys. zł za metr.
W kolejnym etapie osiedla, które w gminie Dopiewo pod Poznaniem buduje Nickel Development, powstaną m.in. domy w zabudowie szeregowej i dwupoziomowe mieszkania.
Nawet w czasie lockdownu deweloperzy budowali więcej mieszkań niż obecnie. Ograniczenie podaży to efekt spadku popytu z powodu niedostępności kredytów, ale też chęci utrzymania marż.
Klienci kupują mniejsze mieszkania. Ceny małych lokali w przeliczeniu na mkw. są jednak znacznie wyższe niż większych.
W pierwszym etapie osiedla przy ul. Malborskiej, niedaleko parku Duchackiego w Krakowie, deweloper zaplanował 90 mieszkań. Zakończenie budowy zapowiada na trzeci kwartał 2023 roku.
Działająca na rynku najmu instytucjonalnego firma została właścicielem 136 mieszkań i dwóch lokali użytkowych w budynku przy ul. Grzybowskiej w Warszawie.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków znów będą ustalać gminy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas