Aktualizacja: 21.02.2025 11:09 Publikacja: 23.08.2022 19:15
Foto: Mat.prasowe
- Po dwóch miesiącach spadków indeks cen mieszkań - wskaźnik trendu cen na polskim rynku mieszkaniowym publikowany przez serwis nieruchomości Morizon.pl - zanotował niewielki wzrost. Jego wartość w lipcu osiągnęła 1483,2 pkt i była wyższa o 1,3 pkt w porównaniu z notowaniem z czerwca – mówi Marcin Drogomirecki, ekspert serwisu Morizon.pl. – Takie odbicie potwierdza tezę, że rynek nieruchomości jest odporny na nagłe zawirowania i spodziewana korekta cen mieszkań nie nastąpi z dnia na dzień ani nie będzie miała gwałtownego przebiegu. Na urealnienie oczekiwań sprzedających, czyli dostosowanie cen do nowych realiów rynkowych, przyjdzie nam jeszcze poczekać – przewiduje.
Kawalerki i mieszkania dwupokojowe z oferty najmu znikają nawet w kilka godzin.
Nawet o 50–55 proc. poszły w górę czynsze za najem mieszkań. Właściciele żądają nawet trzymiesięcznych kaucji.
Lokale o powierzchni do 40 mkw. były w drugim kwartale o 17,4 proc. droższe niż rok temu - wynika z analiz portalu Otodom.pl.
Apartamenty są odporne na kryzys. Za metr luksusowego mieszkania sprzedający chcą dziś nawet 70 tys. zł. Cztery lata temu było to 40 tys. – wynika z analiz Sonar Home.
Wynajmuje się praktycznie wszystko. Nie tylko świetnie wykończone mieszkania. Nie tylko w dużych miastach. Najmy zakwitają w miasteczkach.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas