Aktualizacja: 22.02.2025 21:25 Publikacja: 18.08.2022 21:11
Wspólnota mieszkaniowa (zarządca, administrator osiedla) nie ma uprawnień do egzekwowania usunięcia usterek w części wspólnej czy też dochodzenia odszkodowania. Prawo takie przysługuje jedynie nabywcy lokalu
Foto: shutterstock
Wady części wspólnych są utrapieniem zarządców nieruchomości. Zalewane garaże, spękane klatki schodowe, przeciekający dach to ich codzienność. Deweloperzy, przekazując nieruchomości, oddają w użytkowanie także części wspólne. Te jednak co do zasady odbiera zarządca budynku. Co dzieje się w przypadku ujawnienia w nich wady – jak sama nazwa wskazuje – wspólnej? Zapytaliśmy o to prawników reprezentujących zarówno deweloperów, jak i nadzór właścicielski.
Opublikowany właśnie projekt ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę nakłada nowe obowiązki na zarządców nieruchomości. Społeczne konsultacje projektu potrwają do końca sierpnia.
Do tej pory nie udało się przedstawić pomysłów na rozwiązanie problemów lokalowych Polaków. Kolejne próby mają być podjęte jesienią.
O odpowiedzialności zarządców mówi Piotr Jarzyński, partner w kancelarii prawnej Jarzyński & Wspólnicy.
Od lipca obowiązuje nowa ustawa deweloperska, która ma zwiększyć ochronę kupujących mieszkania. I będą bezpieczniejsi – mówią deweloperzy. O ile będą budowane i kupowane mieszkania. A to wcale nie jest takie oczywiste.
Sprzedający i kupujący często nie rozróżniają dwóch oddzielnych reżimów odpowiedzialności i wpadają w pułapki wzajemnie na siebie zastawiane. Rękojmia jest obowiązkowa, gwarancja – dobrowolna.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas