Aktualizacja: 24.11.2024 23:09 Publikacja: 01.08.2022 10:38
Piotr Jarzyński, partner w kancelarii prawnej Jarzyński & Wspólnicy
Foto: Mat.prasowe
Czy wobec rosnącego problemu ze ściągalnością płatności za wynajmowane lokale warto powierzyć zarządzanie nieruchomością profesjonalnemu zarządcy?
Na zarządcy nieruchomości spoczywa podejmowanie decyzji i dokonywanie czynności związanych z kwestiami gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości, jej bezpieczeństwem użytkowania i właściwą eksploatacją oraz bieżącym utrzymaniem, administrowaniem i inwestycjami. Mogą go obciążać obowiązki wynikające z prawa budowlanego dotyczące utrzymania budynku w należytym stanie technicznym i estetycznym, poprzez niedopuszczenie do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, a także użytkowania w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska. Jest zobowiązany poddawać budynek okresowej kontroli stanu technicznego.
Specjalny zespół w resorcie rozwoju pracuje nad przygotowaniem administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego do realizacji inwestycji zgodnie z BIM.
Rząd chce, by wszyscy budujący domy, bez względu na ich wielkość, podlegali takiemu samemu prawu budowlanemu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że domki o powierzchni 70 mkw. i większe będzie można budować według tych samych zasad.
Można iść drogą poszukiwania inwestora, zwiększenia ceny, zmiany standardów wykończenia za zgodą większości kupujących. Można też rzucić rękawicę i zakończyć karierę dewelopera. Zawsze jest to wybór bardzo indywidualny, zależny od sytuacji finansowej inwestora.
Przeciętna wysokość dotacji na jeden lokal będzie uzależniona od dochodów beneficjenta. Może wynosić od 15 tys. do nawet 37,5 tys. zł. Do 2026 r. na ten cel zaplanowano 1,4 mld zł.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kupujący lokum powinien przejrzeć cały stos papierów, zanim podpisze umowę deweloperską. Jeżeli nie chce mieć problemów z odbiorem.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
Spółka Unidevelopment dostała ekologiczny certyfikat dla budynku przy ul. Kusocińskiego w Gdańsku.
Operator PRS, Resi4Rent, rozbudowuje ofertę najmu instytucjonalnego. Gotowe są lokale na osiedlu Wrocław Park Zachodni.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Chętnie pomożemy Polsce w odejściu od paliw kopalnych, będziemy wspierać budowę przystępnych cenowo mieszkań i poprawę konkurencyjności firm. A także projekty polsko-ukraińskie – zapowiada Odile Renaud-Basso, prezeska Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków online, nabijanie ludzi w pompy ciepła. Wreszcie jest szansa na likwidację patologii – mówi Jan Ruszkowski, nowy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas