Aktualizacja: 14.11.2024 06:04 Publikacja: 04.07.2022 10:10
Foto: Materiały Atalu
Ruszył sezon publikacji kwartalnych wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z rynku kapitałowego. W przeszłości to właśnie te dane rzucały światło na sytuację w branży, tym razem jest odwrotnie. Dane o zapaści popytu na kredyty skłaniają ośrodki analityczne do raportowania sprzedaży na szerokim rynku już nie w ujęciu kwartalnym, a co miesiąc. Stąd dzięki szacunkom Tabelaofert.pl we współpracy z REDNET Consulting wiadomo już, że w II kwartale w sześciu największych miastach sprzedano 8,88 tys. lokali, o 50 proc. mniej rok do roku – przy czym trzeba pamiętać o wyśrubowanej bazie – ale i o 18,2 proc. mniej kwartał do kwartału – co jest efektem dalszych podwyżek stóp i rekomendacji KNF zaostrzającej kryteria badania zdolności kredytowej.
Jeśli politycy się nie pospieszą, podatników od początku 2025 r. czeka jeszcze więcej wyzwań niż gdyby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie – podkreśla starszy menedżer w CRIDO.
Co czwarty deweloper przewiduje obniżki cen mieszkań w najbliższych miesiącach – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.
Stocznia Cesarska Development ma pozwolenie na budowę pierwszych obiektów mieszkaniowo-usługowych w historycznej części postoczniowych terenów w Gdańsku.
Pod koniec III kwartału singiel zarabiający na rękę 6 tys. zł mógł liczyć średnio na 389,8 tys. zł kredytu hipotecznego.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Biurowiec Company House II przy Al. Jerozolimskich w Warszawie przechodzi transformację. Obiekt zmienia nazwę i modernizuje wnętrza.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Kilku deweloperskim spółkom III kwartał br. przyniósł sprzedaż gorszą niż dołek pandemii czy kryzysu kredytowego. Menedżerowie oczekują lepszej końcówki roku.
Prezes Zbigniew Juroszek ocenia, że program „Na start” jest demonizowany, a kwestia budownictwa społecznego przeceniana.
Na szerokim rynku początek roku zasilany był jeszcze „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Wiosna przyniosła ochłodzenie sprzedaży. Notowane spółki odkrywają karty.
Notowani deweloperzy raportują sprzedaż w pierwszym przejściowym okresie – między stary a nowym programem dopłat do kredytów mieszkaniowych.
Deweloper zakłada lepszą sprzedaż niż w 2023 roku. Wspiera klientów własnym programem i planuje wejść do ósmego miasta.
Popyt na mieszkania jest duży i stabilny. W drugim półroczu pomóc mogą obniżki stóp i nowy program dopłat do kredytów – ocenia prezes spółki Atal.
Sprzedaż mieszkań w 2023 r. była napędzana rządowym programem dopłat do kredytów. Jak skorzystali na tym notowani deweloperzy?
Po ubiegłorocznym odbiciu w tym roku polskie akcje mogą ponownie dać zarobić, ale będzie potrzebna już znacznie mocniejsza selekcja spółek – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu, przedsiębiorca i inwestor.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas