Aktualizacja: 24.11.2024 22:07 Publikacja: 04.07.2022 10:10
Foto: Materiały Atalu
Ruszył sezon publikacji kwartalnych wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z rynku kapitałowego. W przeszłości to właśnie te dane rzucały światło na sytuację w branży, tym razem jest odwrotnie. Dane o zapaści popytu na kredyty skłaniają ośrodki analityczne do raportowania sprzedaży na szerokim rynku już nie w ujęciu kwartalnym, a co miesiąc. Stąd dzięki szacunkom Tabelaofert.pl we współpracy z REDNET Consulting wiadomo już, że w II kwartale w sześciu największych miastach sprzedano 8,88 tys. lokali, o 50 proc. mniej rok do roku – przy czym trzeba pamiętać o wyśrubowanej bazie – ale i o 18,2 proc. mniej kwartał do kwartału – co jest efektem dalszych podwyżek stóp i rekomendacji KNF zaostrzającej kryteria badania zdolności kredytowej.
Spółka Unidevelopment dostała ekologiczny certyfikat dla budynku przy ul. Kusocińskiego w Gdańsku.
Operator PRS, Resi4Rent, rozbudowuje ofertę najmu instytucjonalnego. Gotowe są lokale na osiedlu Wrocław Park Zachodni.
Zasoby w Polsce są relatywnie młode, ale i nasz rynek mierzy się z ryzykami związanymi ze starzeniem się budynków.
Deweloper zorganizuje przeprowadzkę, pomoże w wykończeniu wnętrz, przyjmie stare mieszkanie w rozliczeniu, poczeka na zapłatę. Firmy dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków online, nabijanie ludzi w pompy ciepła. Wreszcie jest szansa na likwidację patologii – mówi Jan Ruszkowski, nowy dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Kilku deweloperskim spółkom III kwartał br. przyniósł sprzedaż gorszą niż dołek pandemii czy kryzysu kredytowego. Menedżerowie oczekują lepszej końcówki roku.
Prezes Zbigniew Juroszek ocenia, że program „Na start” jest demonizowany, a kwestia budownictwa społecznego przeceniana.
Na szerokim rynku początek roku zasilany był jeszcze „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Wiosna przyniosła ochłodzenie sprzedaży. Notowane spółki odkrywają karty.
Notowani deweloperzy raportują sprzedaż w pierwszym przejściowym okresie – między stary a nowym programem dopłat do kredytów mieszkaniowych.
Deweloper zakłada lepszą sprzedaż niż w 2023 roku. Wspiera klientów własnym programem i planuje wejść do ósmego miasta.
Popyt na mieszkania jest duży i stabilny. W drugim półroczu pomóc mogą obniżki stóp i nowy program dopłat do kredytów – ocenia prezes spółki Atal.
Sprzedaż mieszkań w 2023 r. była napędzana rządowym programem dopłat do kredytów. Jak skorzystali na tym notowani deweloperzy?
Po ubiegłorocznym odbiciu w tym roku polskie akcje mogą ponownie dać zarobić, ale będzie potrzebna już znacznie mocniejsza selekcja spółek – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu, przedsiębiorca i inwestor.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas