Aktualizacja: 12.04.2024 12:27 Publikacja: 03.04.2024 09:16
Foto: Mat. prasowe
Ruszył sezon publikacji wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW i Catalyst za I kwartał 2024 r. Po udanym 2023 r., szczególnie II połowie, kiedy to rynek był stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” („Bk 2 proc.”), branża wchodzi w okres przejściowy – w oczekiwaniu na program „Na start”. Dynamika sprzedaży rok do roku w I kwartale br. może wyglądać spektakularnie – z uwagi na słaby jeszcze początek 2023 r. Ciekawsze będzie porównanie z ostatnim kwartałem 2023 r. Przypomnijmy, że w ub.r. najlepiej wypadł III kwartał (licząc dla grupy, bo niektóre spółki łapały szczyt w innych okresach).
W 2023 r. deweloper zebrał owoce skokowego wzrostu biznesu mieszkaniowego. Kurs na nowych szczytach.
Platforma PRS Vantage Rent w rok podwoiła liczbę mieszkań w portfelu i przychody z najmu.
Deweloper w 2023 roku wypracował sowite marże brutto ze sprzedaży i netto.
Deweloper zakłada lepszą sprzedaż niż w 2023 roku. Wspiera klientów własnym programem i planuje wejść do ósmego miasta.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Początek tego roku to zdecydowane ożywienie inwestycji mieszkaniowych. Branża apeluje o kolejne ułatwienia legislacyjne odblokowujące podaż.
Kilku deweloperskim spółkom III kwartał br. przyniósł sprzedaż gorszą niż dołek pandemii czy kryzysu kredytowego. Menedżerowie oczekują lepszej końcówki roku.
Prezes Zbigniew Juroszek ocenia, że program „Na start” jest demonizowany, a kwestia budownictwa społecznego przeceniana.
Na szerokim rynku początek roku zasilany był jeszcze „Bezpiecznym kredytem 2 proc.”. Wiosna przyniosła ochłodzenie sprzedaży. Notowane spółki odkrywają karty.
Deweloper zakłada lepszą sprzedaż niż w 2023 roku. Wspiera klientów własnym programem i planuje wejść do ósmego miasta.
Popyt na mieszkania jest duży i stabilny. W drugim półroczu pomóc mogą obniżki stóp i nowy program dopłat do kredytów – ocenia prezes spółki Atal.
Sprzedaż mieszkań w 2023 r. była napędzana rządowym programem dopłat do kredytów. Jak skorzystali na tym notowani deweloperzy?
Po ubiegłorocznym odbiciu w tym roku polskie akcje mogą ponownie dać zarobić, ale będzie potrzebna już znacznie mocniejsza selekcja spółek – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu, przedsiębiorca i inwestor.
Deweloper pozyskał z atrakcyjnie dla siebie oprocentowanych obligacji 260 mln zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas