Duży popyt na biura w Krakowie

W 2021 roku najemcy podpisali umowy na niemal 160 tys. mkw. powierzchni biurowej w Krakowie.

Publikacja: 06.04.2022 13:46

Duży popyt na biura w Krakowie

Foto: Mat. prasowe

aig

– Na krakowskim rynku biurowym popyt od kilku lat utrzymuje się na najwyższym poziomie wśród miast regionalnych – podkreślają analitycy firmy doradczej Colliers. – W ubiegłym roku najemcy podpisali umowy na niemal 160 tys. mkw. Dominowały relokacje i nowe umowy, których udział w porównaniu z 2020 r. wzrósł o niemal 15 proc.

Atrakcyjny wybór, niepewna przyszłość

— Choć popyt utrzymał się na podobnym poziomie co przed rokiem, widzimy wyraźne zmiany w strukturze umów najmu. W 2020 r. nowe umowy i relokacje stanowiły 45 proc., w 2021 r. już 59 proc. Z transakcji na niemal 22,5 tys. mkw., w których doradzaliśmy klientom, dwie największe – najem 8,6 tys. mkw. w Podium Park A przez Heineken Global Shared Services i 5,3 tys. mkw. w Brain Park przez Pepsico Global Business Services, to nowe umowy — mówi Anna Galicka-Bieda, partner, dyrektor regionalny firmy Colliers w Krakowie. - Wśród największych transakcji zawartych w 2021 r. jest także odnowienie umowy przez klienta z sektora finansowego w obiekcie Kapelanka 42a (15,6 tys. mkw.) oraz przez klienta z sektora usługowego w biurowcu Kazimierz Office Center (12,8 tys. mkw.).

W 2021 r. w Krakowie przybyło ponad 60 tys. mkw. biur. To drugi po Trójmieście wynik wśród miast regionalnych. - Do największych oddanych do użytku obiektów należą m.in. Tertium Business Park B (13,4 tys. mkw.), Ocean Office Park A (13 tys. mkw.) i Equal Business Park D (11,4 tys. mkw.). Pomimo obniżonego współczynnika nowej podaży stolica Małopolski jest po Warszawie największym rynkiem biurowym w Polsce z niemal 1,62 mln mkw. biur – podaje Colliers. — Spadek nowej podaży, jaki odnotowaliśmy w 2021 roku, wynika z obniżonego popytu w odniesieniu do lat ubiegłych. W ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja powinna się poprawić, wraz z oddaniem do użytku nowych inwestycji o łącznej powierzchni ok. 190 tys. mkw. – ocenia Anna Galicka-Bieda. - To znak, że Kraków jest wciąż atrakcyjnym wyborem dla inwestorów, pomimo podwyższonego współczynnika pustostanów i obniżonego popytu. Wojna za wschodnią granicą sprawia jednak, że trudno przewidzieć, w jaki sposób będzie kształtowała się sytuacja na rynku nieruchomości w nadchodzących miesiącach.

Elastyczne formy

W Krakowie współczynnik powierzchni niewynajętej to 16,1 proc. Oznacza to, że warunki dyktują najemcy. - Rynek sprzyja firmom, które są skłonne do podpisywania tradycyjnych pięcioletnich, a nawet dłuższych umów najmu. W takim przypadku najemcy mogą liczyć na bardzo korzystne warunki komercyjne, jest to więc dobry moment na weryfikację rynku — mówi Adam Florczyk z działu powierzchni biurowych w firmie Colliers w Krakowie. Dodaje, że rosnące zainteresowanie elastycznymi warunkami najmu znajdują odzwierciedlenie w popycie na biura serwisowane oraz powierzchnie na podnajem. — Firmy chętnie korzystają z tej możliwości w celu krótkoterminowego wynajmu powierzchni. Poza tradycyjnymi umowami podnajmu zdarzają się sytuacje, w których podnajem staje się okazją do wynajęcia powierzchni dla nowych najemców, którzy podpisują długoletnią umowę najmu bezpośrednio z wynajmującym — mówi Adam Florczyk.

Nieruchomości
Nowe biurowce z ekologicznymi paszportami i coworkami
Nieruchomości
Format w Gdańsku otwiera drzwi
Nieruchomości
Pracownik na podium, magia przerwy i piątki bez spotkań
Nieruchomości
Pies w biurze mile widziany. Ale czy w każdym?
Nieruchomości
Deweloperskie i inwestorskie konwersje