Jak powiedział zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów Marcin Obroniecki, prace nad projektem ustawy o REIT przedłużą się o kilka miesięcy. Dokument, skierowany właśnie do drugich konsultacji społecznych, powinien być gotowy pod koniec 2017 r. Ustawa mogłaby więc wejść w życie w grudniu tego roku lub na początku przyszłego. Taką informację dyrektor Obroniecki podał podczas konferencji „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" – „Strategiczny kurs na REIT – ostatnia prosta", która odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych 6 marca.
Ministerstwo obiecuje
Zdaniem prezes GPW Małgorzaty Zaleskiej REIT, znane w 30 krajach świata, są rozwiązaniem sprawdzonym, które przynosi korzyści gospodarce i obywatelom. – Ich wprowadzenie w Polsce oznacza wzrost PKB, dalszy rozwój rynku kapitałowego, rozwój i uporządkowanie rynku nieruchomości, a także tworzenie nowych miejsc pracy – mówiła.
Dyrektor Obroniecki zapewnił, że projekt ustawy o REIT wpisuje się w rządowy „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". – Z tego względu jest jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów. Naszym zamierzeniem jest, aby projekt, poza swoim wkładem w budownictwo na wynajem, przyczynił się znacząco do rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Z tego też względu dążymy do tego, aby rozwiązanie przewidziane w projekcie było atrakcyjne dla przyszłych podmiotów tworzących REIT oraz bezpieczne dla szerokiego grona inwestorów. Jednym z celów tej ustawy jest bowiem również stworzenie możliwości inwestowania w nieruchomości komercyjne dla tych mniejszych spośród inwestorów – mówił dyrektor.
Stanowisko ministerstwa z dużym zadowoleniem przyjęli inwestorzy. – Cieszymy się, że resort dostrzegł kwestie braku możliwości inwestowania w mieszkania za pośrednictwem REIT. Liczymy na to, że w ostatecznym kształcie tej ustawy ta możliwość się znajdzie – podkreśla Michał Sapota, prezes firmy Murapol. – Z jednej strony takie wehikuły jak REIT stworzą zupełnie nowy cel inwestycyjny, który naszym zdaniem przyciągnie nie tylko duże instytucje finansowe, ale również zaprawionych w boju inwestorów indywidualnych. Z drugiej – wygeneruje nową grupę inwestorów, ze środkami, które dziś są uśpione, i z małym lub żadnym doświadczeniem w inwestowaniu.