Aktualizacja: 28.01.2022 12:03 Publikacja: 28.01.2022 07:16
Foto: Adobe Stock
Dom miał 77 mkw. i był trwale związany z gruntem. Doprowadzono też przyłącze energetyczne i wodno-kanalizacyjne. Kiedy jednak pozostały już tylko roboty wykończeniowe, organy nadzoru budowlanego nakazały inwestorowi rozbiórkę. Budynek został bowiem uznany za typowy obiekt letniskowy, powstały bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, na terenie, na którym obowiązuje zakaz lokalizacji budynków.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na decyzję o rozbiórce inwestor przekonywał, że nie jest to samowola budowlana, do której mają zastosowanie przepisy prawa budowlanego, lecz budowa obiektu w celu przeciwdziałania Covid-19. Taki cel wyznaczał obecnie uchylony przepis (art. 12) ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (...) Przepis przewidywał, że do projektowania, budowy, przebudowy, remontu i zmiany sposobu użytkowania w związku z przeciwdziałaniem Covid-19 nie stosuje się przepisów m.in. prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Do Sejmu wpłynął już projekt Lewicy wprowadzający dzień wolny od pracy 24 grudnia w Wigilię Bożego Narodzenia. Do pomysłu odniósł się we wtorek prezydent Andrzej Duda.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął kwestię, która od wielu lat wzbudza duże wątpliwości wśród kierowców. Chodzi o używanie kierunkowskazu podczas wjeżdżania, przejeżdżania i zjeżdżania z ronda.
Prezydent Miasta Kołobrzeg ma zaszczyt przedstawić państwu ofertę inwestycyjną w najpiękniejszym polskim uzdrowisku.
W każdym mieście są pewne fragmenty tkanki miejskiej, które uległy degradacji bądź przestały funkcjonować. Wtedy ich zamiana na nowy budynek ma sens. Wzbogaca istniejącą tkankę miejską o nowe funkcje – mówi Wojciech Dzwonkowski, dyrektor departamentu rozwoju w BPI Real Estate Poland.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Ustrojowa komisja kodyfikacyjna weźmie pod uwagę niektóre zalecenia Komisji Weneckiej dotyczące tzw. neosędziów – ustaliła „Rzeczpospolita”. Każdy z nich zostanie indywidualnie oceniony przez KRS i będzie mógł odwołać się do Sądu Najwyższego.
Nieruchomościowa grupa wyszła z ciążącego jej rynku. Skupi się na Polsce i Niemczech.
Decyzje prezydenta o obsadzie personalnej organów sądownictwa nie mogą być zaskarżone do sądu administracyjnego.
Na stanowisko Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące trybu zmiany płci zainteresowani będą musieli jeszcze poczekać.
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje reformę dotyczącą biegłych sądowych. Zmiany mają dotyczyć też ekspertyz w sprawach przestępstw seksualnych. Co nowego? Obowiązkowe opiniowanie pedofili i certyfikaty dla psychologów seksuologów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas