Aktualizacja: 25.05.2018 16:19 Publikacja: 24.05.2018 17:08
Foto: AdobeStock
To koniec użytkowania wieczystego. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju występuje do Komisji Europejskiej o zgodę na jego likwidację. Chodzi o działki komercyjne. Dla nieruchomości mieszkaniowych ma przestać istnieć już od 1 stycznia 2019 r.
– To prawo jest reliktem PRL, czas najwyższy z nim skończyć – uważa Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Otrzymanie spadku może wiązać się z koniecznością zgłoszenia go do urzędu skarbowego i zapłaty podatku. Jednak nie dotyczy to każdej grupy podatkowej. Jedna z nich może skorzystać ze zwolnienia.
Chcesz wiedzieć, ile osób w Polsce nosi twoje nazwisko? A może zastanawiasz się, jak popularne jest imię, które planujesz nadać dziecku? Możesz to sprawdzić w kilka minut zaglądając na portal dane.gov.pl. To źródło bezpłatnych, wiarygodnych i aktualnych informacji m.in. na temat obszarów takich jak ludność i społeczeństwo, gospodarka i finanse, edukacja, kultura i sport czy transport.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Frankowicz, który ma już sprawę lub rozważa pozew, powinien przeanalizować rozwiązania, jakie są w projekcie nowej ustawy.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Gorsza kariera zawodowa małżonka nie daje podstaw do przyznania mu mniejszych udziałów przy dzieleniu majątku wspólnego po rozwodzie.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Termin na złożenie wniosku o wykup gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste minął 31 sierpnia. Na co powinni przygotować się użytkownicy wieczyści, którzy czekają na rozpatrzenie wniosków?
Tylko do 31 sierpnia 2024 r. przedsiębiorcy posiadający grunty w użytkowaniu wieczystym, którzy spełnią ustawowe warunki, mogą wystąpić z żądaniem wykupu tych nieruchomości na własność.
31 sierpnia upływa roczny okres, w którym firmy mogą występować o uproszczony wykup użytkowanego wieczyście gruntu. Zainteresowanie jest małe, bo przedsiębiorców zniechęcają koszty.
Tylko do 31 sierpnia 2024 użytkownik wieczysty zabudowanego gruntu może wystąpić o jego wykup. Co należy wiedzieć, aby podjąć właściwą decyzję?
Termin na złożenie wniosku o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność mija za dwa tygodnie. Nie wszyscy użytkownicy wieczyści są tym zainteresowani. Dlaczego?
Użytkownicy wieczyści, którzy chcą wykupić nieruchomość, mogą wystosować wiążący w tej sprawie wniosek tylko do 31 sierpnia 2024 r. A w jakim terminie musi w tej sprawie wydać decyzję urząd?
Użytkownicy wieczyści, którym przysługuje prawo nabycia nieruchomości na własność, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Nie wszyscy są świadomi, że taki wykup może „uzdrowić” stan prawny nieruchomości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas