Aktualizacja: 13.12.2021 13:43 Publikacja: 09.12.2021 20:34
Projekt mieszkaniowy Trei we Wrocławiu
Foto: materiały prasowe
Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie deweloperów kojarzonych z nieruchomościami komercyjnymi rynkiem mieszkaniowym – nie tylko w rozumieniu PRS (najem instytucjonalny). Część graczy ma za sobą pierwsze projekty, część zastanawia się nad wejściem w budowę lokali.
Najem instytucjonalny nie wpłynie globalnie na rynek mieszkaniowy w Polsce, potrafię sobie wyobrazić, że gdzieś lokalnie – w kategorii dzielnicy czy mniejszego miasta – może być odczuwalny. Nadal jednak rozmawiamy, jak nie o promilach to o procentach – mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Deweloper pozyskał ponad 160 mln zł na budowę dwóch projektów PRS.
Wynajem mieszkania od funduszu to bardzo wygodna usługa. PRS będzie rósł. Dla wielu klientów zakup mieszkania stanie się nieosiągalny. Czynsz za lokal może być niedługo niższy niż rata kredytu hipotecznego – uważają paneliści.
Nieruchomości komercyjne służą uzyskiwaniu regularnych dywidend w długim horyzoncie. Polski kapitał instytucjonalny i indywidualny wciąż nie może z tego korzystać – potrzebna jest ustawa o REIT-ach.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Inwestorzy instytucjonalni nie kupują hurtowo mieszkań spekulacyjnie, ich celem jest długoterminowe zarabianie na wynajmie. Jeszcze długo skala tej działalności będzie niszowa.
W przypadku sprzedaży egzekucyjnej w miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości tego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej służebnością nieruchomości.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości i sprzedawca zwróci kwotę nabywcy otrzymaną od niego na poczet sprzedaży, to powinien wystawić fakturę korygującą i obniżyć podstawę opodatkowania VAT.
Nie każda zgoda dla kupującego na uzyskanie zezwoleń i decyzji udzielona w umowie przedwstępnej spowoduje, że sprzedaż prywatnej działki będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Bankructwo dewelopera nie przesądza o braku możliwości wykonania umów deweloperskich i uzyskania własności nieruchomości przez nabywców. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.
Na skutek uchwalenia planu ogólnego wartość nieruchomości może wzrosnąć. Wówczas gmina ustala opłatę planistyczną. W jaki sposób ustalana jest wysokość tej opłaty? Kto i w jakich przypadkach będzie zobowiązany do jej uiszczenia?
Sprzedawca domu lub mieszkania musi podzielić się dochodem z fiskusem. Podatku nie będzie, jeśli wyda pieniądze z transakcji na spłatę kredytu. Ale tylko swojego – wynika z interpretacji.
Wydatki m.in. na podjazd czy ogrodzenie działki z domem są objęte ulgą mieszkaniową w PIT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas