Aktualizacja: 19.11.2021 12:16 Publikacja: 18.11.2021 22:08
Magazyny to najbardziej rozchwytywana przez inwestorów klasa nieruchomości w Polsce
Foto: shutterstock
Magazyny to nieruchomości wciąż pożądane przez najemców i inwestorów. W ciągu trzech kwartałów br. w tego typu obiekty w Polsce zainwestowano 1,7 mld euro, o 42 proc. więcej niż w biurowce. Deweloperzy się uwijają, starając się odpowiedzieć na popyt z obu źródeł, na koniec września w budowie były rekordowe zasoby – ponad 3,6 mln mkw.
Duża aktywność budowlana może cieszyć, bo jednym z czynników ryzyka wskazywanym dla naszego rynku jest duża konkurencja inwestorów, co przekłada się na wzrost cen i spadek stóp kapitalizacji (yield: stosunek czynszu generowanego przez nieruchomość do jej wartości). W skrajnym scenariuszu nieruchomości nad Wisłą mogłyby przez zrównanie yieldów stracić atrakcyjność względem zachodnioeuropejskich rynków. Jak rozwija się sytuacja?
Deweloper magazynów w ciągu trzech latach zainwestuje 660 mln euro, by niemal potroić przychody z najmu.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Pandemia jeszcze nie odpuściła, ale nieruchomości nad Wisłą cieszą się rosnącym wzięciem.
Inwestorzy instytucjonalni nie kupują hurtowo mieszkań spekulacyjnie, ich celem jest długoterminowe zarabianie na wynajmie. Jeszcze długo skala tej działalności będzie niszowa.
Firma 7R rozpoczyna budowę swojego pierwszego w województwie kujawsko-pomorskim kompleksu magazynowego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Skandynawski inwestor zobowiązuje się do pełnej dekarbonizacji portfela nieruchomości do 2028 r.
15 proc. w tym, 29 proc. w przyszłym – w takim tempie ma rosnąć wartość inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych według prognoz firmy Savills.
Nieruchomościowa grupa wyszła z ciążącego jej rynku. Skupi się na Polsce i Niemczech.
W ciągu trzech kwartałów 2024 r. udział rodzimego kapitału w wartości transakcji sięgnął 10 proc.
W tym roku wartość inwestycji w magazyny, biura i obiekty handlowe może być dwa razy większa niż w kryzysowym ubiegłym.
Pod koniec września na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było ponad 1,1 mln mkw. biur - wynika z analiz Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK).
Park handlowy w miejscu dawnego centrum Leśnica przy ul. przy ul. Średzkiej we Wrocławiu wybuduje PKB Inwest Budowa.
Wybór na rynku biur serwisowanych jest coraz większy. Coworkingi wybierają m.in. firmy z sektora finansów, mediów, logistyki, cyberbezpieczeństwa.
W III kwartale tego roku polski rynek nieruchomości handlowych wzbogacił się o siedem obiektów. Trzy rozbudowano. Dominowały parki handlowe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas