NREP chce być zeroemisyjny do 2028 roku

Skandynawski inwestor zobowiązuje się do pełnej dekarbonizacji portfela nieruchomości do 2028 r.

Publikacja: 16.11.2021 09:25

NREP chce być zeroemisyjny do 2028 roku

Foto: Materiały prasowe

aig

NREP do osiągnięcia neutralności węglowej do 2028 r. zobowiązywał się bez stosowania offsetu, w zakresie zarówno śladu węglowego wbudowanego, jak i związanego z eksploatacją.

- Od największej skandynawskiej elektrowni słonecznej na dachu budynku, po wykorzystywanie do budowy wyprodukowanego bezemisyjnie betonu. Nasza firma zawsze przesuwała granice możliwości – mówi cytowany w komunikacie Claus Mathisen, prezes NREP. - Zwolnienie tempa nie wchodzi w grę. Aby osiągnąć ambitne cele, musimy równolegle i na dużą skalę wdrażać wiele technologii. Sektor budowlany musi zająć właściwe miejsce w globalnej dyskusji dotyczącej klimatu, działając odpowiedzialnie i proaktywne.

NREP chce być pierwszym międzynarodowym inwestorem w sektorze nieruchomości, którego portfel inwestycyjny będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla znacznie szybciej niż w roku 2050, wskazanym przez IPCC jako graniczny termin dla wyzerowania emisji netto,.

Skandynawski inwestor wdrożył narzędzie do monitorowania ryzyka węglowego dla nieruchomości (Carbon Risk Real Estate Monitor, CRREM), określające konkretne i oparte na naukowych podstawach cele dla wszystkich rodzajów nieruchomości i regionów geograficznych. Określono następujące cele krótkoterminowe do realizacji do 2023 r.

- Zmniejszenie śladu węglowego stosowanych w nowych projektach NERP materiałów budowlanych o nawet 33 proc. w porównaniu z rokiem 2020

- Do 2025 roku zakończymy prace budowlane w ramach trzech dużych projektów innowacyjnych o zerowej wartości emisji netto. Te prototypowe, neutralne emisyjnie projekty budowlane – mieszkaniowy, logistyczny oraz modernizacja powierzchni biurowych – będą stanowić punkt odniesienia dla praktyk budowlanych w całym portfelu firmy w miarę zbliżania się do celu wyznaczonego na rok 2028 – tłumaczą przedstawiciele NREP. - Opracujemy na nowo cały proces projektowo-budowlany, korzystając z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, aby zidentyfikować i wyeliminować wszelkie obszary o niekorzystnym wpływie na bilans dwutlenku węgla.

- Z każdym kolejnym rokiem wzrasta świadomość tego, jak pilnym tematem jest kryzys klimatyczny. Tworzymy użyteczne narzędzia, których branża potrzebuje, a które pomogą osiągnąć nasz ambitny cel na 2028 rok – podkreśla Claus Mathisen, prezes NREP.  - Ale zobowiązania to nie wszystko. Potrzebujemy bardziej zdecydowanych działań, aby chronić planetę przed kryzysami środowiskowymi i pozyskiwać partnerów, którzy dołączą do nas w tej inicjatywie. Sprawmy, aby neutralne środowiskowo miasta stały się rzeczywistością – apeluje.

- Strategie rozwoju działalności naszej firmy na polskim rynku nieruchomości są w pełni zgodne z naszym grupowym zobowiązaniem do osiągnięcia neutralności węglowej do 2028 roku  – dodaje Soren Rodian Olsen, dyrektor ds. centrów logistycznych w NREP Polska. - Kamieniem węgielnym naszej strategii dla Polski jest wdrażanie skandynawskich inicjatyw ESG.

Dodaje, że drugim co do wielkości zakupów materiałem na świecie i kluczowym elementem zdecydowanej większości inwestycji budowlanych jest beton. - Niestety materiał ten odpowiada za prawie 10 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla, dlatego uważamy, że naszym najważniejszym obowiązkiem jest rozwiązanie tej kwestii w naszym portfelu nieruchomości, a jednocześnie inwestowanie w nowe technologie, które pomogą w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla – podkreśla Soren Rodian Olsen.

Nieruchomości
Księży Młyn w Łodzi. Okam ma projekt rewitalizacji
Nieruchomości
Dopłaty do kredytów tylko na rynku wtórnym. Co na to klienci?
Nieruchomości
Lokatorzy Casa Orsola wygrali. Wielu innych nadal walczy
Nieruchomości
Dantex na warszawskiej Pradze. Ponad sto mieszkań na Stalowej
Nieruchomości
Metr mieszkania w stołecznym Śródmieściu, cztery metry w Wałbrzychu
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce