NREP chce być zeroemisyjny do 2028 roku

Skandynawski inwestor zobowiązuje się do pełnej dekarbonizacji portfela nieruchomości do 2028 r.

Publikacja: 16.11.2021 09:25

NREP chce być zeroemisyjny do 2028 roku

Foto: Materiały prasowe

aig

NREP do osiągnięcia neutralności węglowej do 2028 r. zobowiązywał się bez stosowania offsetu, w zakresie zarówno śladu węglowego wbudowanego, jak i związanego z eksploatacją.

- Od największej skandynawskiej elektrowni słonecznej na dachu budynku, po wykorzystywanie do budowy wyprodukowanego bezemisyjnie betonu. Nasza firma zawsze przesuwała granice możliwości – mówi cytowany w komunikacie Claus Mathisen, prezes NREP. - Zwolnienie tempa nie wchodzi w grę. Aby osiągnąć ambitne cele, musimy równolegle i na dużą skalę wdrażać wiele technologii. Sektor budowlany musi zająć właściwe miejsce w globalnej dyskusji dotyczącej klimatu, działając odpowiedzialnie i proaktywne.

NREP chce być pierwszym międzynarodowym inwestorem w sektorze nieruchomości, którego portfel inwestycyjny będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla znacznie szybciej niż w roku 2050, wskazanym przez IPCC jako graniczny termin dla wyzerowania emisji netto,.

Skandynawski inwestor wdrożył narzędzie do monitorowania ryzyka węglowego dla nieruchomości (Carbon Risk Real Estate Monitor, CRREM), określające konkretne i oparte na naukowych podstawach cele dla wszystkich rodzajów nieruchomości i regionów geograficznych. Określono następujące cele krótkoterminowe do realizacji do 2023 r.

- Zmniejszenie śladu węglowego stosowanych w nowych projektach NERP materiałów budowlanych o nawet 33 proc. w porównaniu z rokiem 2020

- Do 2025 roku zakończymy prace budowlane w ramach trzech dużych projektów innowacyjnych o zerowej wartości emisji netto. Te prototypowe, neutralne emisyjnie projekty budowlane – mieszkaniowy, logistyczny oraz modernizacja powierzchni biurowych – będą stanowić punkt odniesienia dla praktyk budowlanych w całym portfelu firmy w miarę zbliżania się do celu wyznaczonego na rok 2028 – tłumaczą przedstawiciele NREP. - Opracujemy na nowo cały proces projektowo-budowlany, korzystając z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, aby zidentyfikować i wyeliminować wszelkie obszary o niekorzystnym wpływie na bilans dwutlenku węgla.

- Z każdym kolejnym rokiem wzrasta świadomość tego, jak pilnym tematem jest kryzys klimatyczny. Tworzymy użyteczne narzędzia, których branża potrzebuje, a które pomogą osiągnąć nasz ambitny cel na 2028 rok – podkreśla Claus Mathisen, prezes NREP.  - Ale zobowiązania to nie wszystko. Potrzebujemy bardziej zdecydowanych działań, aby chronić planetę przed kryzysami środowiskowymi i pozyskiwać partnerów, którzy dołączą do nas w tej inicjatywie. Sprawmy, aby neutralne środowiskowo miasta stały się rzeczywistością – apeluje.

- Strategie rozwoju działalności naszej firmy na polskim rynku nieruchomości są w pełni zgodne z naszym grupowym zobowiązaniem do osiągnięcia neutralności węglowej do 2028 roku  – dodaje Soren Rodian Olsen, dyrektor ds. centrów logistycznych w NREP Polska. - Kamieniem węgielnym naszej strategii dla Polski jest wdrażanie skandynawskich inicjatyw ESG.

Dodaje, że drugim co do wielkości zakupów materiałem na świecie i kluczowym elementem zdecydowanej większości inwestycji budowlanych jest beton. - Niestety materiał ten odpowiada za prawie 10 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla, dlatego uważamy, że naszym najważniejszym obowiązkiem jest rozwiązanie tej kwestii w naszym portfelu nieruchomości, a jednocześnie inwestowanie w nowe technologie, które pomogą w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla – podkreśla Soren Rodian Olsen.

Nieruchomości
Hiszpania chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc.
Nieruchomości
Kamienica Na Okrzei już gotowa
Nieruchomości
Dom z kultowego serialu wystawiony na sprzedaż. Właścicielka miała dość
Nieruchomości
Rynek mieszkań odbije? Deweloperzy w trochę lepszych nastrojach
Nieruchomości
Duże transakcje na komercyjnym rynku nieruchomości. Jakich budynków szukają inwestorzy?