Tak wynika z analiz firmy doradczej JLL. - W pierwszym kwartale tego roku popyt brutto - nieuwzględniający umów krótkoterminowych - to ponad 800 tys. mkw. magazynów. Był trzecim najlepszym wynikiem dla pierwszego kwartału w historii rynku - podkreślają eksperci JLL.
- Intensywny rozwój sektora powierzchni magazynowych w Polsce jest nadal napędzany przede wszystkim przez nowe umowy najmu oraz ekspansje, na które przypadło ponad 580 tys. mkw. - komentuje Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w JLL na Europę Środkowo - Wschodnią. - Tak dobre rezultaty pozwalają patrzeć na nadchodzące miesiące z uzasadnioną dozą optymizmu - ocenia.
Najbardziej aktywni byli najemcy z branży logistycznej, którzy odpowiadali za 55 proc. udziału w popycie netto (ok. 320 tys. mkw.). - Z kolei na sektory lekkiej produkcji i motoryzacji przypadło łącznie ponad 87 tys. mkw., a sektor spożywczy dzięki jednej wyjątkowo dużej umowie wygenerował 14 proc. zapotrzebowania na powierzchnię magazynową - podają analitycy JLL.
- W I kwartale uwaga najemców skupiała się na pięciu największych rynkach, gdzie widocznym liderem był Wrocław z popytem netto na poziomie ok. 190 tys. mkw. - mówi Maciej Kotowski, konsultant w dziale badań rynku i doradztwa w JLL. - Łącznie rynki magazynowe przy największych polskich aglomeracjach odpowiadały za ponad 90 proc. nowego popytu. Mniejszą aktywność niż w poprzednich kwartałach odnotowano w lokalizacjach wschodzących, jednak deweloperzy inwestują tam kolejne grunty pod przyszłe inwestycje, co prawdopodobnie przełoży się na większą aktywność najemców w dłuższej perspektywie - prognozuje.
Analitycy JLL podkreślają, że notowane od kilku kwartałów znakomite wyniki mają odzwierciedlenie w dużej aktywności deweloperów.