Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce I kwartale wyniosła 0,75 mld euro (3,2 mld zł) – oszacowali analitycy CBRE. To o aż 65 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, który jednak był wyjątkowy. Cały 2018 r., obfitujący w duże transakcje portfelowe, okazał się rekordowy: właściciela zmieniły nieruchomości wycenione na ponad 7 mld euro (30 mld zł). Niemniej analitycy CBRE wskazują, że wartość transakcji z I kwartału 2019 r. jest o 27 proc. niższa od średniej z pierwszych kwartałów lat 2016–2018.
Czy po rekordzie czeka nas rok znaczącej korekty?
Handel w odwrocie
– Dane rynkowe z 2018 r., jak również wyniki corocznej ankiety CBRE Investor Survey potwierdzają, że region środkowoeuropejski, a zwłaszcza Polska, cieszą się niezmiennym zainteresowaniem funduszy inwestycyjnych – komentuje Joanna Mroczek, szefowa działu doradztwa i badań rynku w CBRE.
– Zmienia się jednak struktura rynku i większą aktywność wykazują inwestorzy z Azji niż fundusze niemieckie i brytyjskie, jak to było dotychczas. Nie możemy również pominąć wpływu cykli koniunkturalnych oraz globalnych trendów. Przewidując pogorszenie wzrostu gospodarczego, nie spodziewamy się w tym roku wyższej wartości niż w roku ubiegłym, kiedy miały miejsce duże transakcje portfelowe, zwłaszcza w sektorze handlowym – dodaje.
Ekspertka podkreśla, że z uwagi na cykliczność rynku inwestorzy często wstrzymują się z zakupami w oczekiwaniu na przeceny – tak właśnie dzieje się na rynku handlowym. – Mimo to kilka centrów zmieniło już właściciela, a kilka portfeli czeka na ostateczną decyzję. Z tego względu, jak również mając świadomość niezmiennie rosnącego zainteresowania obiektami biurowymi, logistycznymi oraz nieruchomościami alternatywnymi, jak mieszkania i akademiki, szacujemy, że całkowita wartość inwestycji w 2019 r. utrzyma się na podobnym poziomie, co w ubiegłym – mówi Mroczek.