Wyniki za cały rok będą rekordowe

Ponad trzy miliardy euro mogą wydać w tym roku na biura, galerie i magazyny inwestorzy.

Aktualizacja: 28.08.2015 12:37 Publikacja: 28.08.2015 12:22

Ponad 6 tys. mkw. wynajęło Centrum Unijnych Projektów Transportowych w jednym z najwyższych biurowcó

Ponad 6 tys. mkw. wynajęło Centrum Unijnych Projektów Transportowych w jednym z najwyższych biurowców w Europie – Warsaw Spire. Im więcej długich umów najmu z renomowanymi najemcami, tym większe szanse na sprzedaż budynku.

Foto: GG Parkiet

Stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości na wielu rynkach europejskich osiągnęły rekordowo niski poziom. Taka sytuacja ma związek z dużą konkurencją wśród inwestorów poszukujących najlepszych budynków, co może przyczynić się do dalszego spadku stóp kapitalizacji. Oznacza to niski zwrot z obligacji i niskie stopy procentowe – wynika z najnowszej prognozy analityków firmy Savills.

Podkreślają, że średnia stóp kapitalizacji dla budynków biurowych znajdujących się w najlepszych lokalizacjach w Europie spadła w maju 2015 r. o 7 punktów bazowych w porównaniu z pierwszym kwartałem.

Ogrom gotówki na rynku

– W związku z zainteresowaniem nowych inwestorów, ogrom gotówki w Europie rośnie, co prowadzi do dalszego spadku stóp na rynkach. Inwestorzy poszerzają kręgi zainteresowania, w związku z czym poziom ich aktywności rośnie zarówno na głównych rynkach, jak i na rynkach peryferyjnych, a także w segmentach o wyższych stopach zwrotu – mówi Marcus Lemli, dyrektor Działu Inwestycyjnego na Europę w firmie doradczej Savills.

W Polsce wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w pierwszej połowie roku była relatywnie niewielka, bo i przekroczyła nieznacznie poziom 800 mln euro, co oznacza blisko 45-proc. spadek w porównaniu z pierwszą połową roku ubiegłego. Ostatnie lata potwierdziły jednak, że w drugiej połowie roku dokonuje się znacznie więcej transakcji.

– Biorąc pod uwagę transakcje będące w toku oraz wartość nieruchomości, na które inwestorzy złożyli już oferty zakupu, a także nieruchomości wystawione na sprzedaż, jak również uwzględniając ilość nowego kapitału inwestycyjnego napływającego do Polski, uważamy, że podobna sytuacja będzie miała miejsce również w tym roku – prognozuje Michał Stępień, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills. – Spodziewamy się, że całoroczny wolumen transakcji będzie zbliżony do wyników z poprzedniego roku, czyli 3,1 mld euro. Jedyną barierą do znacznego przekroczenia tej wartości jest ograniczona ilość transakcji o dużym wolumenie – dodaje

Pomyślne wiatry

Analitycy Savills podają, że średnia wartość stóp kapitalizacji dla najlepszych regionalnych centrów handlowych w Europie spadła z 5,34 proc. w pierwszym kwartale roku do 5,25 proc. w maju. Warto podkreślić, że rynek centrów handlowych zyskuje i będzie nadal zyskiwał na wzrastającej konkurencji w sektorze biurowym. Potencjalni sprzedający mogą sporo zyskać na silnym zainteresowaniu kupujących. W sektorze logistycznym, w którym stopy kapitalizacji są zwykle najwyższe, również nastąpił spadek z 7,1 proc. w pierwszym kwartale 2015 roku do 6,9 proc. w maju.

Zgodnie z prognozą firmy Savills łączna wartość transakcji inwestycyjnych w Europie przekroczy ubiegłoroczną wartość – na koniec 2015 roku było to 210 mld euro.

Kto kupuje nieruchomości w Polsce i u sąsiadów? Inwestorzy z USA, Kanady i Bliskiego Wschodu są obecnie najbardziej aktywni i odpowiadają za 45 proc. wszystkich transakcji. Ale również inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Szwecji nadal poszukają okazji w Europie. Optymistami co do transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych są również eksperci firmy DTZ. Z ich badań wynika, że nasz rodzimy rynek nieruchomości jest szósty w Europie pod względem płynności. Natomiast rynkiem o najmniejszej płynności aktywów jest Rosja.

Łatwo sprzedać

– Wyniki badania odzwierciedlają łatwość wejścia i opuszczenia danego rynku. Płynność oceniana była na podstawie relacji wolumenu transakcji do całkowitej ilości dostępnych aktywów na rynku nieruchomości komercyjnych – tłumaczy Craig Maguire, dyrektor Zespołu Rynków Kapitałowych w DTZ.

Okazało się, że drugi rok z rzędu najpłynniejszym rynkiem w Europie została Wielka Brytania, przed Szwecją i Finlandią. Awans fińskiego rynku o 7 pozycji w rankingu w stosunku do poprzedniego roku wynika z nagłego wzrostu sprzedaży powierzchni magazynowo-logistycznej.

Najmniej płynnymi rynkami Europy są kraje na wschodzie: Rosja i Ukraina, którym ciąży polityczna niestabilność, skutkująca wycofaniem kapitału przez inwestorów. Polska została sklasyfikowana na szóstym miejscu, spadając z drugiej pozycji w porównaniu z ostatnim raportem. Skąd taka zmiana? Jest to spowodowane tym, że w innych krajach wzrost inwestycji był większy niż w Polsce w porównaniu z całkowitą ilością aktywów na danym rynku. Natomiast w ujęciu 10-letnim polski rynek znalazł się na piątym miejscu w Europie.

– Dojrzałość i wysoka płynność polskiego rynku nieruchomości komercyjnych na tle innych przyciąga nie tylko lokalnych inwestorów, ale również kapitał pozaeuropejski – zapewnia Craig Maguire.

Przyznaje, że w pierwszej połowie roku w Polsce widać było spowolnienie. Ale jego zdaniem było ono sezonowe. – Spodziewamy się lepszej drugiej połowy roku, bo wiele transakcji jest już w trakcie finalizacji. Z naszych szacunków wynika, że do końca 2015 r. wartość inwestycji na polskim rynku wyniesie 3 mld euro – podsumowuje Craig Maguire.

grazyna.blaszczak@parkiet.com

Skąd pochodzi kapitał Ożywieni Amerykanie

- Zagraniczni inwestorzy | nadal dominują na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W pierwszej połowie roku to oni wydali 90 proc. środków, jakie wpłynęły na nasz rynek.

- Widać wzmożoną aktywność | reprezentantów kapitału amerykańskiego – podaje DTZ. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Amerykanie zainwestowali w Polsce blisko 1 mld euro. Byli oni najbardziej aktywną grupą inwestorów w pierwszej połowie 2015 r. odpowiedzialną za 45 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych. Inwestorzy międzynarodowi mieli jedną trzecią udziału w rynku, kapitał niemiecki zaś – 24 proc.

- Biorąc pod uwagę typ inwestora | fundusze pozostały dominującą grupą, inwestując w Polsce 600 mln euro w pierwszej połowie 2015 r. Nadal fundusze inwestycyjne pozostaną kluczowym typem inwestora.

- Doradcy DTZ | przewidują większe zaangażowanie ze strony zagranicznych inwestorów instytucjonalnych zainteresowanych dywersyfikacją portfela. Ich zdaniem w najbliższym czasie pojawią się nowi gracze na rynku, zwłaszcza z krajów skandynawskich oraz rejonu Azji i Pacyfiku.

- W drugiej połowie 2015 r. Polska | może skorzystać na zwiększonym popycie ze strony inwestorów spoza Europy, którzy coraz częściej wybierają nie tylko najpopularniejsze rynki europejskie (jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja).

- Eksperci oczekują przed końcem roku | finalizacji kilku transakcji o znaczącej wartości we wszystkich sektorach rynku nieruchomości komercyjnych, co powinno wpłynąć na wzrost wartości transakcji w drugiej połowie roku.

DTZ szacuje, że wolumen inwestycji w ciągu całego 2015 r. może przekroczyć poziom 3 mld euro.

Marta Gorońska-Wiercioch, starszy konsultant w dziale rynków kapitałowych w Knight Frank

Brak dużych transakcji na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych w pierwszej połowie 2015 r. zaowocował słabszymi wynikami niż rok temu o tej porze.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w fazie negocjacji jest wiele umów dotyczących przejęcia dużych projektów. Zamknięcie tych kontraktów powinno zdecydowanie podnieść wartość transakcji w drugiej połowie roku.

Całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku osiągnął 801,3 mln euro. To oznacza spadek o 43 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2014 roku. Niemal połowa wartości transakcji obejmowała przejęcia projektów biurowych. W pierwszej połowie 2015 roku w sektorze biurowym dominowały transakcje na rynkach regionalnych, których wartość wyniosła łącznie 218 mln euro (wobec 173,7 mln euro zainwestowanych w Warszawie).

Zagraniczne fundusze poszukują nadal okazji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, co przyczyniło się do wzrostu płynności dużych portfeli biurowych. Prognozujemy, że w dalszym ciągu popyt na atrakcyjne nieruchomości w Warszawie i miastach regionalnych będzie silny.

Nieruchomości
4 tys. metrów biur dla firmy z branży IT
Nieruchomości
City Point Okęcie na starcie. Logistyka ostatniej mili
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Apetyt inwestorów na prywatne akademiki jest większy niż na mieszkania na wynajem
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nieruchomości
Lokator zdecyduje o wystroju mieszkania
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego