Portal z cenami mieszkań – jest projekt ustawy

Rządowy portal z informacjami o transakcyjnych cenach mieszkań coraz bliżej. Projekt ustawy trafił do konsultacji.

Publikacja: 17.09.2024 17:53

Rządowy portal z informacjami o transakcyjnych cenach mieszkań coraz bliżej

Rządowy portal z informacjami o transakcyjnych cenach mieszkań coraz bliżej

Foto: Adobe Stock

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pilotowany przez resort rozwoju projekt nowelizacji tzw. ustawy deweloperskiej – dokument ma zostać rozszerzony o przepisy dotyczące utworzenia Portalu DOM. Ogólnopolski portal z cenami mieszkań był zapowiadany jeszcze przez poprzednią ekipę wiosną 2023 r. W lipcu br. wiceminister rozwoju Jacek Tomczak zapewniał, że prace trwają i stosowny projekt ujrzy niebawem światło dzienne.

Niezbędne dane wreszcie na jedno kliknięcie

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, Portal Danych o Obrocie Mieszkaniami ma prezentować statystyki dotyczące cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Będzie to narzędzie nie tylko dla konsumentów, ale mające umożliwiać organom publicznym bieżącą analizę rynku, w tym wpływu instrumentów wsparcia mieszkalnictwa na parametry rynku także w skali lokalnej (liczba i struktura transakcji, ceny, struktura demograficzna nabywców).

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań jest coraz słabsza

„Obecnie osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mieszkaniowych w Polsce nie mają dostępu do wiarygodnych i aktualnych danych na temat cen transakcyjnych zakupu mieszkań. Publikowane m.in. przez komercyjne portale ogłoszeniowe ceny są najczęściej cenami ofertowymi, które mogą znacząco odbiegać od wartości rynkowych i mogą być podatne na manipulacje. Ceny ofertowe – jak wskazują m.in. badania NBP – są najczęściej o kilka-kilkanaście procent wyższe od realnych cen transakcyjnych.” – tłumaczy resort. „Funkcjonowanie Portalu DOM ma zwiększyć przejrzystości rynku przez udostępnianie aktualnych i wiarygodnych statystyk przeciętnych cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym w przekrojach umożliwiających zaprezentowanie średniej ceny lub mediany zależnie od atrybutów nieruchomości, w szczególności rodzaju nieruchomości (lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny) i lokalizacji inwestycji” – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj więcej

Promocje mieszkaniowe coraz agresywniejsze. Firmy muszą walczyć o klientów

Resort wskazuje, że wiarygodne dane statystyczne o cenach transakcyjnych są niezbędne podmiotom profesjonalnym (np. deweloperom, inwestorom, bankom, ubezpieczycielom itp.). Problem braku dostępu do aktualnych, pełnych i wiarygodnych danych statystycznych dotyczy również organów administracji rządowej, w tym ministra właściwego w sprawach prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa. „Brak takich danych uniemożliwia np. parametryzowanie instrumentów wsparcia i obliczanie ich potencjalnych skutków dla budżetu, społeczeństwa i dla rynku w oparciu o wiarygodne dane dotyczące np. liczby zawieranych transakcji, przeciętnych cen transakcyjnych na danym obszarze, udziału osób o danym wieku w strukturze zawieranych transakcji itp.” – czytamy w uzasadnieniu.

Portal poprowadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Prowadzenie Portalu DOM powierzono Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który gromadzi dane i informacje, które częściowo będą mogły zasilić portal. Dane te będą uzupełniane o dane dostarczane przez deweloperów i inne podmioty profesjonalne oraz Krajową Administrację Skarbową. „Wykorzystanie istniejących struktur i baz danych ograniczy obowiązki sprawozdawcze podmiotów dysponujących wiedzą źródłową o transakcjach na rynku mieszkaniowym, a więc przede wszystkim deweloperów (dla rynku pierwotnego) i notariuszy (dla rynku pierwotnego i wtórnego)” – czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj więcej

Mniej chętnych na mieszkania. Ale wielkich przecen nie ma

W Portalu DOM będą gromadzone trzy rodzaje danych:

• z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

• z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych (głównie deweloperów) nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do Ewidencji,

• z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.

Jak podkreśla resort, Portal DOM umożliwi powszechny dostęp do informacji statystycznych o cenach transakcyjnych lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym i wtórnym (średnich lub medianach), generowanych w oparciu o parametry wybrane przez użytkownika – m.in. lokalizacja, okres, typ rynku, rodzaj nieruchomości, liczba pokoi, powierzchnia użytkowa, umiejscowienie na danej kondygnacji etc. Wynik zapytania użytkownika będzie generowany na podstawie co najmniej 6 transakcji. Będzie to mechanizm ochrony przed ujawnieniem danych o konkretnych transakcjach.

Na wniosek ustawowo wskazanych podmiotów publicznych (premiera, wskazanych ministrów, KAS, GUS, NBP, UOKiK) portal umożliwi też dostęp do informacji statystycznych służących prowadzeniu polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli.

Nieruchomości mieszkaniowe
Polska 2050 przejmuje inicjatywę w mieszkaniówce. Kolejny projekt ustawy w drodze
Nieruchomości mieszkaniowe
Kredytu zero procent nie będzie. „Szukamy innych rozwiązań”
Nieruchomości mieszkaniowe
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Nieruchomości mieszkaniowe
Jest projekt ustawy, która ma uwolnić grunty pod mieszkania. Co proponuje resort rozwoju?
Nieruchomości mieszkaniowe
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym