Podwodna pomyłka

Miłe złego początki, dobre intencje z wolna zamieniają się w katastrofę ekologiczną.

Aktualizacja: 03.10.2018 15:42 Publikacja: 03.10.2018 15:03

Podwodna pomyłka

Cztery dekady temu grupa francuskich naukowców wystąpiła z rewolucyjnym - jak się wówczas wydawało - pomysłem utworzenia sztucznej rafy w Morzu Śródziemnym, która byłaby siedliskiem podwodnego życia, ekosystemem dla ryb, skorupiaków, roślin. Zbudowano ją z 25 000 starych opon samochodowych.

Teraz trzeba ponosić koszty tamtej innowacji. AFB - Agence Francaise pour la Biodiversite - zamierza je wszystkie wydobyć.

- W latach 1980 i 1990, w zasadzie wszyscy - naukowcy, ekolodzy, rybacy, politycy - optowali za utworzeniem "wielkiej rafy oponowej". Miała ona ułatwiać  odtwarzanie życia w tym akwenie. Ale nic z tego nie wyszło, pozostało wielkie rozczarowanie, rafa wcale nie pomaga w powiększaniu biomasy - wyjaśnia Eric Duplay, zastępca mera w Antibes.

W rzeczywistości, żaden gatunek się tam nie zadomowił na dobre, zaś sama inicjatywa okazała się niebezpieczna. Badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że opony wydzielają do wody toksyczne składniki zawierające metale ciężkie i węglowodory.

Zaczęto się obawiać, że guma opon rozłoży się na drobne fragmenty, bardzo trudne do usunięcia. Dlatego od razu po ogłoszeniu wyników badań, w 2015 roku, wydobyto pierwszą partię 2500 opon. W 2018 roku kolejnych 10 000 zniknie spod wody, pozostałe 12 500 w przyszłym roku.

Wydobywane z morza opony są utylizowane, przerabiane na granulki stanowiące kompozyt materiałów budowlanych. Na tę operację AFB przeznaczyła milion euro,  Fondation d'Entreprise Michelin - 200 000.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie