22 stycznia 2019 r. prestiżowy magazyn medyczny „Brain" opublikował artykuł prezentujący wyniki badań nad chorobą Alzheimera zespołu naukowców z Katedry Fizjologii i Biofizyki w Jacobs School of Medicine and Biomedical Sciences w z University of Buffalo.
Badacze odkryli, że poprzez skupienie się na zmianach o charakterze epigenetycznym możliwe jest odwrócenie spadku pamięci i procesów poznawczych u zwierząt w zaawansowanym stadium choroby Alzheimera.
„W tym artykule nie tylko zidentyfikowaliśmy czynniki epigenetyczne, które przyczyniają się do utraty pamięci, ale znaleźliśmy także sposoby ich tymczasowego odwrócenia" – podkreśla profesor Zhen Yan, kierująca pracami zespołu.
Epigenetyka jest nauką zajmującą się zmianą procesów informacji genetycznej zawartej w genach. Jej nazwa pochodzi od połączenia greckiego słowa „epi", oznaczającego przedrostek „poza czymś" i słowa „genetyka", oznaczającego naukę o dziedziczności i zmienności organizmów.
Mechanizmy epigenetyczne odpowiadają za to, że w naszym organizmie powstaje około 200 różnych rodzajów komórek, mimo że zawierają prawie identyczny genotyp. Dzięki mechanizmom epigenetycznym w organizmie inicjowane są procesy różnicowania tych komórek i zmiany w ekspresji genów. Te przeprogramowania wpływają na fenotyp i wraz z coraz trudniej naprawiającymi się uszkodzeniami komórkowymi są przyczyną starzenia się naszych organizmów.