19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 24.07.2019 15:47 Publikacja: 24.07.2019 15:20
Foto: stock.adobe.com
We francuskim Bordeaux zarejestrowano rekordową temperaturę wynosząca 41,2 stopni Celsjusza. Według Meteo France w Paryżu w czwartek może paść nowy rekord temperatury, który przebije rekord z 1947 roku wynoszący 40,4 stopnie C. Podczas ostatniej tak dużej fali upałów we Francji (sierpień 2003) z powodu wysokich temperatur zmarło prawie 15 tys. osób.
Również inne kraje Europy zachodniej przygotowują się na temperatury, które mogą osiągnąć nawet 40 stopni Celsiusa. Belgia wydała najwyższe ostrzeżenie pogodowe dla całego. Według Copernicus Climate Change Service, w Hiszpanii i Portugalii istnieje wysokie zagrożenie pożarami lasów. W Wielkiej Brytanii przewiduje się, że temperatury mogą przekroczyć 35 stopni C, co byłoby rekordem.
Australijscy naukowcy odkryli większy, bardziej jadowity gatunek pająka lejkowatego - ptasznika z Sydney, jednego z najgroźniejszych na świecie.
Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.
Nieznany wulkan wybuchł w 1831 r. tak gwałtownie, że ochłodził klimat Ziemi. Teraz, niemal 200 lat później, naukowcy zidentyfikowali „tajemniczy wulkan” - donosi CNN.
Magma znajdująca się pod superwulkanem Yellowstone przesuwa się prawdopodobnie w kierunku północno-wschodnim. To właśnie w tym rejonie w przyszłości może dojść do aktywności wulkanicznej. Do takiego wniosku doszli naukowcy na podstawie ostatnich badań.
Badacze z całego świata próbują oszacować kolejną datę potencjalnej erupcji dużego wulkanu. Według szacunkowych danych możliwe skutki ekonomiczne i klimatyczne takiego kataklizmu byłyby katastrofalne. Który z katastroficznych scenariuszy jest najbardziej realny?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
W poniedziałek, 13 stycznia belgijskie związki zawodowe zorganizują strajk. Zapowiadane są potężne zakłócenia także w transporcie lotniczym.
Instytut Polonika kontynuuje program odnawiania nagrobków Polaków, którzy zmuszeni byli migrować po wielkich zrywach narodowych.
Belgijska agencja ds. bezpiecznego żywienia apeluje do Belgów, by nie zjadali świątecznych choinek. Powodem są porady przekazane mieszkańcom Gandawy przez władze tego miasta.
Jean-Marie Le Pen, twórca Frontu Narodowego, przetarł drogę do władzy dla całej europejskiej skrajnej prawicy. I poddał w wątpliwość wizję Francji, jaką pozostawił twórca V Republiki.
Według Centrum Naukowo-Środowiskowego Ratowania Delfinów „Delfa” w morzu znaleziono ponad 30 martwych delfinów. Zdaniem naukowców to efekt katastrofy tankowca i wycieków oleju opałowego w Cieśninie Kerczeńskiej
Amerykańska firma chce produkować ekologiczne paliwo z metanu, który jest zabójcą klimatu. Pomocne w tym mają być przede wszystkim silniki benzynowe i wysokoprężne.
W ciągu najbliższych miesięcy Donald Tusk będzie chciał pokazać wyborcom w kraju, że tylko jego formacja potrafi „wykorzystać” Unię Europejską z korzyścią dla Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas