Rafy znikną do końca stulecia

Rosnąca temperatura wody i zakwaszenie oceanów zagraża istnieniu raf koralowych — ostrzegają naukowcy.

Aktualizacja: 08.07.2009 15:28 Publikacja: 08.07.2009 15:22

Rafa koralowa (autor: Dumitrescu Ciprian)

Rafa koralowa (autor: Dumitrescu Ciprian)

Foto: copyright PhotoXpress.com

Jeżeli emisja dwutlenku węgla nie zostanie znacznie obniżona, rafy przestaną istnieć

Taką diagnozę postawiła grupa badaczy specjalizujących się w biologii morza, zmianach klimatu oraz członków Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) podczas spotkania w Londynie na początku tego tygodnia. — Mamy pożar w kuchni i ogień rozprzestrzenia się w całym domu — opisuje sytuację Alex Rogers z londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego. — Jeśli będziemy działać szybko i zdecydowanie być może uda nam się to opanować zanim zmiany staną się nieodwracalne.

Co powinniśmy zdaniem specjalistów zrobić? Konieczne jest drastyczne obniżenie emisji dwutlenku węgla pochodzącego m.in. ze spalania kopalin. Oceany absorbują dwutlenek węgla, a efektem tego jest wzrost zakwaszenia wody. W takich warunkach niektóre organizmy — m.in. te tworzące rafy koralowe — nie mogą żyć.

Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie nie uda się powstrzymać wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Poziom 450 cząsteczek na milion (ppm — miara używana do określania ilości substancji m.in. w atmosferze) osiągniemy w 2050 roku. Jeżeli tak się stanie, rafy umrą. Naukowcy sądzą, że bezpieczną wartością jest 320 cząsteczek na milion, natomiast degradacja raf rozpoczyna się przy wartości ok. 360 ppm.

Problem w tym, że już obecnie zmierzone stężenie dwutlenku węgla w atmosferze daleko przekracza wartości uznawane za bezpieczne — wynosi ok. 385-387 ppm.

- Jeżeli pozwolimy, aby stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło do poziomu 450 ppm, co dziś jest uznawane za najbardziej optymistyczny wariant, który zostanie uzgodniony w grudniu w Kopenhadze, narazimy rafy koralowe na degradację i ostateczne zniszczenie — powiedział John Veron z Australijskiego Instytutu Nauk o Morzu. — Taka katastrofa zagrozi również przyszłości całej ludzkości.

Jak podkreślali naukowcy rafy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skomplikowanej oceanicznej „maszynerii”. To tu funkcjonuje najwięcej organizmów żywych, które stanowią pożywienie dla innych zwierząt oraz populacji ludzkich. Rafy stanowią również naturalną ochronę wybrzeża.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali