Fryzjer po lekarzu

Sąsiadka z pierwszego piętra jeszcze niedawno była brunetką, a teraz jest rudawa? Nie zawsze jest to wynikiem kokieterii, być może w jej przypadku takie są skutki uboczne zażywania lekarstw

Aktualizacja: 15.10.2012 13:50 Publikacja: 15.10.2012 13:44

Fryzjer po lekarzu

Foto: Fotorzepa, ms Michał Sadowski

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców australijskich z Uniwersytetu w Melbourne.

Groźne dla fryzury bywają środki przeciwbólowe i antykoncepcyjne, specyfiki stosowane w leczeniu depresji, nowotworów i zapalenia skóry. W trakcie ich stosowania niektórym pacjentom fryzura zanika, u innych następuje skręcanie lub - przeciwnie - prostowanie włosów.

Środki farmakologiczne stosowane w terapii przeciw łuszczycy wpływają na zmianę barwy włosów, właśnie z brunatnego na rudawy.

Komentując wyniki badań australijskich kolegów, brytyjski dermatolog, prof. Sam Shuster z Uniwersytetu Newcastle powiedział: - Nie jestem tym zaskoczony. Wielu naukowców i lekarzy sygnalizuje, że, na przykład, niektóre środki antydepresyjne, w tym także popularny Prozac, czy pigułki antykoncepcyjne na bazie progesteronu, wywołują lekkie łysienie. U jednego pacjenta na stu, Ibuprofen stosowany przez długi czas powoduje skutek uboczny jakim jest wypadanie włosów.

Ale to nie powód aby z tych lekarstw rezygnować, bywaja większe zmartwienia. Po zakończeniu terapii włosy odrastają, gęstnieją, wzmacniają się i powracają do pierwotnej barwy. - Dlatego przed wizytą u fryzjera i ufarbowaniem włosów, dobrze jest zasięgnąć porady lekarza - uważa prof. Sam Shuster.

Nauka
Naukowcy kłócą się o jeszcze większy Wielki Zderzacz Hadronów. Plany CERN podzieliły badaczy
Materiał Partnera
Przerwana lekcja. Niedostępne miasto znów otwarte dla polskich archeologów
Nauka
Pół na pół. Skąd bierze się taki rozkład wyborczych głosów? Fizycy zbadali zjawisko
Nauka
Częściowe zaćmienie Słońca już 29 marca. O której godzinie zacząć obserwację?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Rekiny wydają dźwięki. Naukowcy nagrali je po raz pierwszy w historii