Fragment opowiadania "Drogie życie" publikujemy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego
Zaskoczenia nie było. Nazwisko Alice Munro od kilku lat pojawiało się w gronie kandydatów, zwłaszcza gdy w 2009 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą Man Booker Prize za całokształt twórczości. To wtedy sława tej pisarki wyszła poza obszar anglosaski. Bo choć w ojczystej Kanadzie od dawna jest uznawana za klasyka, a w USA również bardzo ceni się jej pisarstwo, to w wymiarze globalnym nazwisko Alice Munro długo pozostawało mało znane.
Przyczyniła się do tego również sama pisarka. Urodziła się w 1931 roku, wychowywała się w Ontario, w rodzinie pobożnych protestanckich farmerów. Zawsze trzymała się na uboczu współczesnego świata, nie udzielała wywiadów. Nie stara się również epatować czytelnika swoimi krótkimi pozornie skromnymi opowieściami.
Akcja większości jej tekstów osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario, często dotyka trywialnych z pozoru i codziennych faktów i obserwacji. Bohaterkami opowiadań Munro są przede wszystkim kobiety, które w niczym nie przypominają współczesnych feministek, ani też nie mają w sobie dość siły, by zdobyć się na heroiczne czyny. Są przytłoczone smutną rzeczywistością, zmagają się z codziennymi problemami, próbując znaleźć choć odrobinę prawdziwego uczucia. Czasami jednak decydują się bronić swej godności.