Według opracowanego na potrzeby Komisji Europejskiej i ONZ wskaźnika AAI czyli Wskaźnika Aktywnego Starzenia Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie. Za nami jest tylko Grecja. Wskaźnik ten łączy różne informacje o życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym seniorów. Oznacza to, że wciąż z sytuacją seniorów w Polsce jest tragicznie. Czas więc najwyższy aby chwycić byka za rogi.
Jesteśmy krajem w którym gwałtownie dochodzi do procesu starzenia się populacji. W ciągu 25 lat o 4 mln spadnie liczba osób w wieku produkcyjnym, podwoi się liczba osób po 65. i 80. roku życia. Są to olbrzymie wyzwania dla polityki społecznej i polityki zdrowotnej. Także dla szeroko rozumianej edukacji dzieci i młodzieży. Zdrowa starość zaczyna się bowiem w zdrowym dzieciństwie co podkreślili eksperci biorący udział w Kongresie. Badania zaprezentowane na Kongresie pokazują, że ponad 40 proc. osób po 65. roku życia nie przejawia żadnej, nawet minimalnej, aktywności fizycznej. W Polsce wciąż brakuje geriatrów.
Idea tegorocznego Kongresu wynika właśnie z obecnych trendów demograficznych. W związku ze starzeniem się społeczeństwa osoby starsze będą odgrywały w nim coraz większą rolę. Dlatego konieczne jest kontynuowanie działań mających na celu aktywizację społeczną osób starszych oraz zapewnienie im godnego życia w jak najlepszym zdrowiu przez możliwie najdłuższy czas. Celem Kongresu jest podsumowanie dotychczasowych aktywności w ramach polityki senioralnej w Polsce oraz wypracowanie kluczowych wniosków dla dalszych działań.
W czasie obrad eksperci i goście dyskutują nie tylko o wizji Europy w 2050 roku, ale również o innowacjach medycznych, starzeniu się kobiet, rynku usług i produktów dla seniorów, powrocie do zdrowia osób starszych i ich aktywizacji zawodowej.
W tym roku przedmiotem dyskusji zaproszonych gości są istotne, dla prawidłowego funkcjonowania polityki senioralnej, tematy jak: realizacja Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce, samodzielność i bezpieczeństwo osób starszych, innowacje, e-zdrowie. Poruszane są również kwestie srebrnej gospodarki, aktywności zawodowej 50+ i solidarności międzypokoleniowej.