Smartfon zagraża twojemu mózgowi

Uzależnienie od internetu i korzystania z urządzeń mobilnych wpływa na procesy neurologiczne. Na szczęście jest to proces odwracalny.

Aktualizacja: 04.12.2017 21:38 Publikacja: 04.12.2017 18:40

Smartfon zagraża twojemu mózgowi

Foto: pexels.com

Zauważyłeś, że źle się czujesz, gdy zapomnisz smartfona, wychodząc do pracy? Masz problem z koncentracją, a myśli poruszają się jak stada małych rybek? A może twoje dziecko jest niepokojąco senne lub rozdrażnione? Naukowcy stwierdzili brak równowagi w chemii mózgu młodych ludzi uzależnionych od smartfonów i internetu.

Coraz więcej osób jest uzależnionych od smartfonów i innych przenośnych urządzeń elektronicznych w zakresie dostępu do informacji, gier, wiadomości, a nawet okazjonalnych połączeń telefonicznych. Rosną obawy, że szczególnie młodzi ludzie spędzają zbyt wiele czasu, wpatrując się w swoje telefony, zamiast wchodzić w interakcje z innymi ludźmi. Naukowcy zaczęli się zastanawiać nad długofalowym wpływem takiego zachowania na mózg i możliwymi konsekwencjami takich nawyków.

Profesor neuroradiologii z Korea University w Seulu Hyung Suk Seo wraz z zespołem użył spektroskopii rezonansu magnetycznego (MRS), aby uzyskać unikalny wgląd w mózgi nastolatków uzależnionych od smartfonów i internetu. Spektroskopia rezonansu magnetycznego jest nieinwazyjną metodą pozwalającą na obserwację dynamicznych zmian metabolizmu w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli obserwację zmian chemicznych w mózgu.

Badaniami objęto 38 młodych ludzi – 19 młodych, u których zdiagnozowano uzależnienie od internetu lub smartfonów, oraz 19 zdrowych. Badacze korzystali z testów uzależnienia, aby określić jego stopień. Pytania dotyczyły tego, w jakim zakresie korzystanie z internetu i smartfonów wpływa na codzienne czynności, życie społeczne, wydajność, sen i uczucia.

Naukowcy przeprowadzili badania MRS na uzależnionej młodzieży przed terapią behawioralną i po niej oraz pojedyncze badanie MRS na pacjentach grupy kontrolnej w celu pomiaru poziomu kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w układzie nerwowym. Wcześniejsze badania wykazały, że GABA bierze udział w kontroli wzroku i motoryki oraz regulacji różnych funkcji mózgu. Zbyt wysoki poziom GABA może powodować szereg skutków ubocznych, w tym uczucie senności i lęku.

Wyniki MRS wykazały, że w porównaniu z grupą kontrolną poziom GABA znacznie wzrósł, zwłaszcza w korze przedniej części zakrętu obręczy, u dzieci uzależnionych od smartfona i internetu. Potwierdza to obserwacje, że osoby z tego rodzaju problemem doświadczają niekontrolowanego galopu myśli, problemów z koncentracją i innych charakterystycznych objawów zachwianej równowagi neuroprzekaźników.

Dobrą wiadomością jest to, że poziom GABA znacznie się zmniejszył lub znormalizował po terapii poznawczo-behawioralnej.

Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Nauka
Kiedy gospodarki są w szoku? Co i jak kształtuje cykle koniunkturalne
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?