USA i Kanada wypowiadają wojnę morderczym szerszeniom

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady łączą siły w walce z szerszeniem azjatyckim, największym przedstawicielem tego gatunku. - Nie jest u nas mile widzianym gościem - twierdzą.

Aktualizacja: 18.03.2021 13:27 Publikacja: 18.03.2021 12:49

USA i Kanada wypowiadają wojnę morderczym szerszeniom

Foto: Wikimedia Commons, (CC BY-SA 4.0) , fot. Yasunori Koide

amk

W Ameryce Północnej szerszenie azjatyckie (Vespa mandarinia), największa i najgroźniejsza odmiana tego gatunku, występuje w dwóch miejscach. Zauważono je po raz pierwszy w grudniu 2019 roku. Jesienią w ubiegłym roku zlokalizowano ich gniazda w  hrabstwie Whatcom w stanie Waszyngton w USA oraz w dolinie rzeki Fraser w kanadyjskiej  Kolumbii Brytyjskiej.

W tym roku naukowcy z USA i Kanady postanowili zlikwidować owady. Przystąpili do tego właśnie teraz, gdy szerszenie zaczynają zakładać gniazda.

W tym celu rozstawione zostaną tysiące pułapek - tam powinny trafić królowe rojów, które podejmują próby zakładania gniazd.

Pułapki rozmieszczają zarówno rządowe instytucje zajmujące się środowiskiem, jak i osoby prywatne.

Szerszeń azjatycki, nazywany też morderczym, jest największym przedstawicielem tego gatunku. Jego ciało może mieć nawet 5 cm długości.

Użądlenie tego owada jest dla człowieka bardzo bolesne, osoby uczulone na jad mogą je przypłacić życiem. Eksperci twierdzą jednak, że w krajach azjatyckich ginie rocznie z tego powodu tylko kilkadziesiąt osób, a najprawdopodobniej jeszcze mniej.

Tymczasem rodzime szerszenie, osy i pszczoły tylko w USA zabijają średnio 62 osoby rocznie.

Swój złowrogi przydomek szerszenie mordercze zawdzięczają więc głównie temu, że niewielki rój tych owadów w kilka godzin potrafi zabić wszystkie pszczoły miodne z jednego ula, a więc może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy owadów.

Nie wiadomo, jak gigantyczne szerszenie azjatyckie dotarły do Ameryki Północnej, przekraczając Ocean Spokojny. Jedna z teorii mówi, że dostały się tam na statkach.

Naukowcy przebadali schwytane w ubiegłym roku szerszenie i porównali ich DNA z osobnikami występującymi w Korei Południowej, Japonii i w Chinach.

Okazało się, że szerszenie ze stanu Waszyngton są spokrewnione z owadami z Korei Południowej, a te z Kanady - z szerszeniami z Japonii.

Nie jest jednak jasne, czy północnoamerykańskie szerszenie migrowały bezpośrednio z krajów swojego pochodzenia. Naukowcy wciąż pracują nad ustaleniem ich dokładnego pochodzenia.

Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Nauka
Naukowcy o możliwym wybuchu potężnego wulkanu. Świat nie jest przygotowany
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku