Brytyjska minister ds. klimatu Claire Perry: Nie jest zadaniem rządu, by mówić ludziom, co mają jeść

Tydzień po ukazaniu się raportu ONZ ws. globalnego ocieplenia, w którym naukowcy podkreślali m.in. że konieczne jest zmniejszenie spożycia mięsa przez ludzi, ponieważ hodowle bydła emitują do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych, brytyjska minister, do kompetencji której należy m.in. kwestia zmian klimatycznych, Claire Perry stwierdziła, że nie jest zadaniem rządu radzić ludziom co powinni jeść, aby chronić klimat.

Aktualizacja: 14.10.2018 13:38 Publikacja: 14.10.2018 13:22

Brytyjska minister ds. klimatu Claire Perry: Nie jest zadaniem rządu, by mówić ludziom, co mają jeść

Foto: stock.adobe.com

arb

Perry nie chciała też zdradzić w rozmowie z BBC News, czy sama zmniejszy spożycie mięsa zgodnie ze wskazaniami umieszczonymi w raporcie ONZ.

Organizacja "Przyjaciele Ziemi" zarzuciła już minister zaniedbanie jej obowiązków. Zdaniem przedstawicieli organizacji do obowiązków członków rządu jest okazywanie swojego przywództwa w tej trudnej kwestii.

Minister Perry ma jednak w tej kwestii własne zdanie. - Lubię wiele gatunków tutejszego mięsa. Nie sądzę, abyśmy powinni zajmować się ustalaniem tego, co powinno znajdować się w diecie ludzi - mówiła.

Na pytanie, czy członkowie rządu powinni dawać przykład obywatelom jedząc mnie wołowiny, Perry odparła: - Sądzę, że opisujecie tu najgorszy rodzaj państwa opiekuńczego (dosł. Nanny State - państwo niańczące) w historii.

- Kim jestem, by siedzieć tu i radzić ludziom, którzy wracają do domu po ciężkim dniu pracy, by nie zjedli steka z frytkami? No proszę... - mówiła Perry.

Minister nie chciała też powiedzieć czy zgadza się z tezami naukowców na temat znaczenia redukcji ilości wołowiny w ludzkiej diecie.

- To całkowicie bezmyślne, a jednocześnie to zaniedbanie obowiązków, by pozostawiać zadanie przekonywania ludzi do jedzenia mniejszych ilości mięsa "zielonym" - stwierdził Craig Bennett z organizacji "Przyjaciele Ziemi".

Perry przekonuje jednak, że rząd powinien zająć się redukcją emisji gazów cieplarnianych przez rolnictwo i sadzić więcej drzew, a nie namawiać ludzi do jedzenia mniejszych ilości mięsa.

Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie