Kosmetyki i opalenizna niebezpieczne dla skóry

Eksperyment na myszach dowodzi, że kremy nawilżające są rakotwórcze. Ludzi raczej to nie dotyczy – twierdzą eksperci

Publikacja: 19.08.2008 01:42

Badacze z Rutgers University z New Jersey przetestowali cztery popularne na rynku amerykańskim kremy nawilżające na skórze myszy genetycznie pozbawionej owłosienia. Skórę tych laboratoryjnych gryzoni poddali silnemu promieniowaniu UV, o którym wiadomo, że jest rakotwórcze.

Ryzyko wystąpienia różnych rodzajów raka skóry – wyłączając najgroźniejszą jego formę: czerniaka – w przypadku skóry laboratoryjnych gryzoni posmarowanej kremami nawilżającymi było od 24 do 95 proc. większe, niż w przypadku skóry poddanej promieniowaniu UV w takiej samej ilości, ale nieposmarowanej kremem – informuje brytyjski magazyn „Journal of Investigative Dermatology”.

Różne formy nowotworów skóry są bardzo często spotykane u ludzi. Z wyjątkiem czerniaka dają się stosunkowo łatwo leczyć – przez zabieg chirurgiczny. W sporadycznych przypadkach mogą jednak prowadzić do śmierci.

Naukowcy, którzy przeprowadzili eksperyment, z szefem projektu Allanem Conneyem na czele, spotkali się z miażdżącą krytyką swoich kolegów z innych ośrodków naukowych.

Oponenci podkreślają, że przetestowane zostały cztery popularne na rynku amerykańskim kremy: Dermabase, Dermovan, Eucerin Original Moisturizing Cream i Vanicream, ale badacze pominęli wiele podejrzanych o działanie rakotwórcze substancji, takich jak na przykład oleje mineralne czy dodecylosiarczan sodu, które są składnikami wielu kosmetyków.

Pod naciskiem krytyki przeprowadzający badania naukowcy przyznali, że skóra myszy jest o wiele bardziej delikatna niż ludzka. – Konieczne będą dalsze studia nad wpływem kremów nawilżających na skórę zarówno ludzką, jak i mysią, która jest cieńsza i bardziej przepuszczalna niż ludzka, a w normalnych warunkach pokryta sierścią – powiedział Conney agencji AFP.

Po publikacji wyników eksperymentu naukowcy zajmujący się problematyką podobną do tej, jaką podjęli badacze z Rutgers University, wyrazili spore wątpliwości, czy wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory skóry pod wpływem kremu u myszy może się sprawdzić w przypadku ludzi. – Źródło promieni UV zastosowane w eksperymencie z myszami w niewielkim stopniu stanowi imitację prawdziwego światła słonecznego – skomentował badania amerykańskie Brian Diffey, emerytowany profesor z Newcastle University w Wielkiej Brytanii. – Gryzonie otrzymały taką dawkę promieni UV, jakiej niektórzy ludzie nie są w stanie zaabsorbować w ciągu całego życia.

– Związek pomiędzy stosowaniem kremów nawilżających a przyczynami występowania nowotworów u ludzi nie jest w żaden sposób udowodniony – powiedział Gordon McVie, starszy konsultant w Europejskim Instytucie Onkologii.

o tyle wzrasta ryzyko pojawienia się raka skóry u myszy pod wpływem kremu nawilżającego

Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nauka
Kwietniowa pełnia już wkrótce. Kiedy Różowy Księżyc rozświetli niebo?