Oto pradziadek Lucy

Szkielet hominida sprzed 3,6 mln lat zmienia historię dwunożności człowieka

Aktualizacja: 23.06.2010 13:31 Publikacja: 23.06.2010 01:22

Odnaleziony w Afryce osobnik należy do gatunku Australopithecus afarensis, z którego wywodzą się bez

Odnaleziony w Afryce osobnik należy do gatunku Australopithecus afarensis, z którego wywodzą się bezpośredni przodkowie człowieka, w tym słynna Lucy

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa

Nazwano go Kadanuumuu. W języku mieszkańców etiopskiego Afaru, gdzie został odnaleziony, oznacza to dużego człowieka. Zasłużył na to miano z dwóch powodów: swoich rozmiarów (liczył ok. 160 cm wzrostu, sporo jak na australopiteka) oraz znaczenia, jakie jego odkrycie ma dla nauki. – To niesamowite znalezisko – skomentował niebiorący udziału w badaniach Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Uniwersytetu w Bostonie. Dowodzi, że wykształcenie się dwunożności i wyprostowanej postawy, a więc cech typowo ludzkich, miało miejsce wcześniej, niż sądzono.

Odnaleziony w Afryce osobnik należy do gatunku Australopithecus afarensis, z którego wywodzą się najlepiej poznani, bezpośredni przodkowie człowieka, w tym słynna Lucy. Został odkopany zaledwie 50 km od miejsca, w którym ponad trzy dekady temu odkryto jego krewną sprzed 3,2 mln lat. Z tym, że jest od niej aż o 400 tys. lat starszy! Stąd naukowcy przypisali mu rolę pradziadka Lucy. Jego szkielet był niemal tak kompletny i dobrze zachowany jak prawnuczki. I choć pod tym względem wciąż przebija ona wszystkie znaleziska australopiteków, to i on znajduje się w czołówce: do tej pory w równie dobrym stanie odkryto szczątki niespełna dziesięciu hominidów.

[wyimek]48 km dzieli miejsce odkrycia Lucy od tego, gdzie odkryto jej przodka[/wyimek]

– Kadanuumuu był istotą w pełni dwunożną. Pod względem umiejętności chodzenia, a nawet biegania, niemalże nie odstaje od współcześnie nam żyjących ludzi – mówi dr Yohnannes Haile-Selassie z Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland, kierujący międzynarodowym zespołem naukowców, który badał australopiteka (ich wyniki opublikowało “Proceedings of the National Academy of Sciences”). – Na tej podstawie możemy z całą pewnością powiedzieć, że Lucy i jej krewniacy poruszali się na dwóch nogach ze zręcznością niemalże równą ich odkrywcom.

Do tej pory nie było to wcale takie pewne. Lucy była istotą o wyjątkowo niewielkim wzroście (mierzyła metr wysokości, ok. 60 cm mniej od swojego pradziada) i wyjątkowo krótkich nogach. Stąd niektórzy naukowcy uważali, że jej ciało nie było w pełni przystosowane do przyjmowania postawy wyprostowanej. A że przeważająca część wiedzy na temat poruszania się australopiteków pochodziła z badań nad nią, wysnuto wniosek, że podobna ułomność cechowała inne osobniki tego gatunku.

W obliczu nowego znaleziska teoria ta upadła. Gdyby bowiem szkielet Lucy miał tak duże rozmiary jak Kadanuumuu, jej nogi byłyby proporcjonalnie dłuższe. – Jeśli widzisz tylko jednego osobnika danej populacji, nie masz możliwości poznania jej różnorodności – tłumaczy DeSilva. – Wystarczy sobie wyobrazić, co na temat współczesnych ludzi pomyśleliby paleontolodzy, gdyby za milion lat odnaleźli tylko szkielet koszykarza Shaquille’a O’Neala lub niskiego aktora Danny’ego DeVito.

Pierwsza z ponad 30 kości należących do Kadanuumuu została odkopana w 2005 roku. Wśród szczątków znalazły się m.in. obojczyk, łopatka, fragment klatki piersiowej. Ta ostatnia część kośćca różni się od budowy, jaką spotyka się u małp. Nie ma lejkowatego kształtu, który umożliwia szympansom i gorylom podpieranie się kłykciami dłoni i poruszanie się na czterech kończynach.

– To kolejne znalezisko składa się na skarb, jaki w postaci szczątków australopiteków skrywa wschodnia Afryka – ocenił Donald Johanson, odkrywca Lucy. Nazwał je prawdziwym eldorado dla paleoantropologów. To także na tych terenach odkopano Ardi, szkielet hominida sprzed 4 milionów lat. Wydarzenie to uznano za sensację ubiegłego roku. Jej autorami byli ci sami naukowcy, którzy odkryli Kadanuumuu.

Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali
Nauka
Superwulkan Yellowstone: Gdzie może dojść do wybuchu? Najnowsze ustalenia naukowców
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe