Badanie: Szczepionka MMR bez związku z autyzmem

Szczepionka MMR (przeciwko odrze, różyczce i śwince) nie jest w żaden sposób związana z większym ryzykiem wystąpienia autyzmu, nawet u dzieci z grupy ryzyka, czyli takich, u rodzeństwa których zdiagnozowano autyzm - wynika z badania przeprowadzonego przez duńskich naukowców.

Aktualizacja: 05.03.2019 05:30 Publikacja: 05.03.2019 04:34

Badanie: Szczepionka MMR bez związku z autyzmem

Foto: stock adobe

arb

Obawy o to, że podawanie dzieciom szczepionki MMR może wywoływać autyzm, pojawiły się w 1998 roku, po publikacji badania, z którego wynikało, że związek między szczepieniem a ryzykiem wystąpienia autyzmu u dziecka jest bezpośredni. Mimo, iż od tego czasu żadne inne badanie nie wykazało takiego związku, publikacja z 1998 roku stała się paliwem dla ruchu antyszczepionkowego - spadek liczby szczepień w USA i Europie doprowadził do pojawienia się na Zachodzie wielu ognisk odry.

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali dane na temat 657461 dzieci. U 6517 z nich zdiagnozowano autyzm. Badanie obejmowało dzieci urodzone od 1990 do 2010 roku. 95 proc. z nich otrzymało szczepionkę MMR.

Z analizy, której wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Annals of Internal Medicine" wynika, że u dzieci, którym podano szczepionkę MMR, ryzyko rozwinięcia się autyzmu było o 7 proc. mniejsze niż u dzieci, które nie zostały zaszczepione.

- Rodzice nie powinni rezygnować ze szczepień ze strachu przed autyzmem - podkreśla główny autor badań, dr Anders Hviid. - Groźby związane z brakiem szczepień obejmują m.in. ponowne pojawienie się odry - dodaje.

Badacze podkreślają, że zmniejszenie liczby zaszczepionych zaledwie o 5 proc. zwiększa liczbę zachorowań na odrę w danej społeczności trzykrotnie.

Choć badanie nie było kontrolowanym eksperymentem mającym wykazać, iż związek między szczepionką MMR a autyzmem nie istnieje to jednak, jak podkreśla jego współautor, dr Saad Omer, powinno się ono przyczynić do obalenia mitu na temat takiego związku.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali