Obejmuje on powierzchnię 1,065 mln kilometrów kwadratowych w rejonie Polinezji (trzy razy więcej niż terytorium Polski), w której znajdują się między innymi rafy koralowe i żyją tysiące gatunków flory i fauny. Decyzję tę ogłoszono podczas odbywającego się na Wyspach Cooka Forum Wysp Pacyfiku (biorą w nim udział m. in. premier Australii Julia Gillard i sekretarz stanu USA Hillary Clinton).
Jest to kolejny gigantyczny morski rezerwat, jaki powstał w tym roku. W czerwcu prezydent Republiki Malediwów Mohamed Waheed ogłosił, że całe państwo Malediwy zostaje przekształcone w oceaniczny rezerwat, który zacznie funkcjonować w 2017 roku. W skład Malediwów wchodzi 1199 wysepek na atolach koralowych narosłych na podwodnym łańcuchu wulkanicznym. 202 wysepki są zamieszkałe. Archipelag rozciąga się 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód, wysepki są rozsiane na obszarze 90 tys. kilometrów kwadratowych.
Z rezerwatem Malediwów sąsiadować będzie położony 500 km na wschód rezerwat obejmujący Wyspy Czagos - władze brytyjskie też nadały status rezerwatu temu terytorium. Region ten o nazwie BIOT (British Indian Ocean Territory) zajmuje ponad pół miliona kilometrów kwadratowych i obejmuje 60 tropikalnych wysp.
Australia nie stworzyła takiego kolosa, ale jej mniejsze rezerwaty w sumie zajmują obszar 3,1 mln kilometrów kwadratowych.