Perypetie polskiego żubra

Sztuczne dokarmianie żubrów czy tworzenie polan w Puszczy Białowieskiej sprzyjało liczebności populacji, ale działało wbrew naturalnym mechanizmom selekcji.

Aktualizacja: 24.07.2019 20:49 Publikacja: 24.07.2019 18:17

Perypetie polskiego żubra

Foto: Adobe Stock

Zwiększało to uzależnienie żubra od opieki ludzi. Temu zagadnieniu poświęcona jest publikacja w „Mammal Research", jej autorami są: Tomasz Samojlik, Tomasz Borowik i Rafał Kowalczyk z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Anastasia Fedotova z Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu.

Puszcza Białowieska była ostatnim schronieniem żubrów w Europie. Przetrwanie gatunku miało związek ze statusem królewskiego łowiska, jakim od XIV w. cieszyła się puszcza, z prawną ochroną żubra oraz z wykształceniem systemu zimowego dokarmiania żubrów sianem na koszonych od wieków puszczańskich łąkach. Od XVIII w. żubry dokarmiano już celowo, tym niemniej w końcu tego stulecia białowieska populacja liczyła niespełna 300 osobników.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Nauka
Przełomowe ustalenia badaczy. Odkryto życie w najbardziej „niegościnnym” miejscu na Ziemi
Nauka
Wyjątkowa pełnia już dziś. O której na niebie pojawi się Księżyc Bobrów?
Nauka
Skąd wzięły się dziwne kratery na Syberii? Badacze mają nową hipotezę
Nauka
Kiedy wybuchnie superwulkan Yellowstone? Najnowsze obliczenia amerykańskich badaczy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nauka
Ewolucja na oczach naukowców. Niezwykłe wyniki 30-letniego eksperymentu