Może przy tym wybrać jeden z dwóch wariantów: roczną deklarację i przekazanie podatku bądź miesięczne rozliczanie zaliczek (wówczas też musi złożyć roczne zeznanie).
Wynagrodzenie przysługujące niani na podstawie umowy uaktywniającej kwalifikujemy do przychodów z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.). Rodzic nie pobiera zatem od jej pensji i nie odprowadza do urzędu skarbowego comiesięcznych zaliczek. Nie musi też niani wykazywać w zbiorczej informacji rocznej na PIT-C o wysokości uzyskanego przychodu.
Z przychodu uzyskanego z umowy niania musi rozliczyć się sama do końca kwietnia danego roku. Informacje o wysokości przychodu i potrąconych z jej wynagrodzenia składkach powinna czerpać z informacji ZUS RMUA, jaką powinna za każdy miesiąc otrzymać od rodzica.
Ustawa dopuściła też możliwość samoopodatkowania się niani w trakcie roku kalendarzowego. Ma ona prawo wpłacać comiesięczne zaliczki od otrzymywanego wynagrodzenia według najniższej stawki skali podatkowej 18 proc., lub wyższej 32 proc.