Reklama
Rozwiń

Eufonie 2023. Ludowe tańce i śpiewy religijne

L.U.C. Rostkowski zagra swoją muzykę skomponowaną do animowanych „Chłopów”. To jedno z wydarzeń zaczynającego się w piątek Festiwalu Eufonie.

Publikacja: 15.11.2023 03:00

Jagna tańczy na weselu w „Chłopach” do muzyki L.U.C.-a

Jagna tańczy na weselu w „Chłopach” do muzyki L.U.C.-a

Foto: NEXT FILM

Eufonie – sztandarowy projekt Narodowego Centrum Kultury – nie mają długiej historii, odbędą się dopiero po raz piąty, ale zyskały uznanie (i nagrody) międzynarodowe. To dowód, że liczy się pomysł, a w bogatym życiu festiwalowym Eufonie znalazły dla siebie interesujące miejsce. Zajmują się muzyką Europy Środkowo-Wschodniej, regionem o bogatej tradycji muzycznej i bogatej współczesności, a pozostającym nieco w cieniu Europy Zachodniej.

Dotychczasowe edycje Eufonii przyniosły polskiej publiczności wiele ciekawych odkryć muzycznych. Polityczne konflikty i zawirowania ostatnich lat nie ułatwiały jednak organizatorom życia, zwłaszcza że starali się co roku wymyślić jakiś motyw przewodni koncertów. W tym roku też tak będzie, choć wybrano temat zawsze aktualny, co nie znaczy, że mniej atrakcyjny.

Na Eufoniach 2023 będzie więcej niż muzyki nawiązującej do tradycji ludowych poszczególnych krajów. Stąd pomysł, by zaprezentować kompozycje do największego tegorocznego hitu polskiego kina: animowanych „Chłopów”. Zagra Rebel Babel Film Orchestra z muzykami Filharmonii Narodowej i z grupą, i z wieloma solistami. Całością zadyryguje Anna Sułkowska-Migoń.

Czytaj więcej

Wielki hit polskich kin zobaczył już milion widzów

Z „Chłopami” koresponduje wieczór z „Janosikiem” – pierwszym pełnometrażowym filmem słowackim z 1921 r. Zainspirował on Sinfoniettę Žilina i grupę Bashavel do stworzenia projektu, w którym obraz zostanie połączony z dźwiękiem.

Słynny węgierski skrzypek Ruby Lakatos, łączący jazz, klasykę i folk, wystąpi z naszą orkiestrą AUKSO. Ciekawie zapowiada się występ Hover State Chamber Choir z muzyką chóralną z Armenii.

Ten koncert łączy się w pewien sposób z największym przedsięwzięciem festiwalu, jakim będzie wykonanie 25 listopada „Jutrzni” Krzysztofa Pendereckiego, która także kieruje nas na wschód Europy. To monumentalne, a rzadko wykonywane dzieło wyrosło z fascynacji kompozytora obrzędami Wielkiej Nocy w obrządku prawosławnym. Z Sinfonią Varsovią, chórem Filharmonii Narodowej, Poznańskim Chórem Chłopięcym i solistami koncert w kościele Wszystkich Świętych przygotowuje Zsolt Nagy.

Renomowanych orkiestr będzie więcej i to od pierwszego dnia, 17 listopada, który należeć będzie BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Olariego Eltsa. Przyjedzie Filharmonia Janáčka z Ostrawy i Orkiestra Słoweńska. Ogółem na 14 koncertach od 17 do 25 listopada wystąpi w Warszawie 700 artystów z 12 państw. Szczegóły na https://www.eufonie.pl/program.

Muzyka klasyczna
Alexis Kossenko, kolejny muzyk z zarzutami o molestowanie seksualne
Muzyka klasyczna
Elīna Garanča zaśpiewa na Festiwalu Eufonie. To kobieta o wielu wcieleniach
Muzyka klasyczna
Koryfeusze Muzyki Polskiej: Jakub Józef Orliński i atrakcyjne kobiety
Muzyka klasyczna
XI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Muzyka klasyczna
Janusz Olejniczak: Trudno dogonić swoje marzenia
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku