Włosy "Beethovena" włosami kobiety, Beethoven nie był krewnym swoich krewnych

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał zachowane włosy Ludwiga von Beethovena do odtworzenia DNA kompozytora. O sprawie pisze "The Wall Street Journal".

Publikacja: 23.03.2023 15:39

DNA Beethovena wyodrębniono z jego włosów

DNA Beethovena wyodrębniono z jego włosów

Foto: AFP, Wikimedia Commons

arb

Na łamach magazynu "Current Biology" badacze napisali, że mieli nadzieję, iż zbadanie DNA kompozytora pomoże im ustalić przyczynę postępującej utraty słuchu przez kompozytora, a także przewlekłych dolegliwości żołądkowo-jelitowych i ciężkiej choroby wątroby, która doprowadziła do śmierci Beethovena w wieku 56 lat w 1827 roku.

Historycy i badacze medyny od dawna analizowali dzienniki Beethovena i listy szukając wskazówek na temat przyczyn jego problemów ze zdrowiem. Naukowców inspirował dokument znaleziony dzień po jego śmierci w Wiedniu, w ukrytym schowku jego biurka. Zwracając się do swoich braci, Beethoven poprosił o upublicznienie szczegółów dotyczących jego dolegliwości medycznych po jego śmierci.

Podczas badań włosów Beethovena i jego DNA nie znaleziono genetycznej przyczyny utraty słuchu przez Beethovena ani jego problemów z żołądkiem. Beethoven był jednak obciążony genetycznym ryzykiem choroby wątroby, badacze znaleźli też dowody zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B, które może prowadzić do marskości wątroby.

Czytaj więcej

Beethoven przez dwa tygodnie

W 1994 roku członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Beethovena, na czele którego stał muzykolog William Meredith, autor artykułu, kupili kosmyk włosów Beethovena na aukcji organizowanej przez Sotheby's w Londynie. Włosy – zwane lokiem Hillera, na cześć kolegi kompozytora Ferdinanda Hillera, który obciął je w dniu pogrzebu Beethovena – były wystawione w Ira F. Brilliant Center for Beethoven Studies na Uniwersytecie Stanowym San Jose w Kalifornii.

W 2014 roku z dr Meredith skontaktował się Tristan Begg, antropolog fizyczny i fan Beethovena. Begg zaproponował, by spróbować zbadać DNA kompozytora wykorzystując "lok Hillera" i inne zachowane włosy Beethovena.

Ostatecznie w badaniach wykorzystano osiem kosmyków włosów, które - jak się uznaje - należały do Beethovena. Badania wykazały iż pięć z nich rzeczywiście należało do kompozytora - wyjaśnił Begg.

Czytaj więcej

Tajemnica „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena wyjaśniona? „Nikt taki nie istniał”

Co ciekawe lok Hillera okazał się być - jak wykazało badanie - włosami kobiety.

W toku badania wykazano, że marskość wątroby, która była prawdopodobną przyczyną śmierci Beethovena - mogła być wynikiem dziedzicznego nadmiaru żelaza w organizmie, nadmiernego spożycia alkoholu i/lub zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B.

Badacze pobrali też próbki śliny od pięciu żyjących męskich krewnych Beethovena żyjących obecnie w Belgii - w przypadku wszystkich z nich można ustalić, że mieli wspólnego przodka z kompozytorem: Aerta Van Beethovena, urodzonego w 1535 roku. Następnie porównali chromosom Y z genomu Beethovena z chromosomem Y pięciu jego żyjących męskich krewnych (chromosom Y jest przekazywany dziecku przez ojca i w męskiej linii nie zmienia się przez pokolenia). Jak się okazało pięciu żyjących krewnych Beethovena jest ze sobą rzeczywiście spokrewnionych - ale żaden z nich nie jest krewnym Ludwiga van Beethovena.

W toku badania wykazano, że marskość wątroby, która była prawdopodobną przyczyną śmierci Beethovena - mogła być wynikiem dziedzicznego nadmiaru żelaza w organizmie

Wyniki badania wskazują, że między narodzinami syna Aerta Van Beethovena w 1572 roku, w Kampenhout w Belgii i narodzinami słynnego kompozytora 200 lat później w niemieckim Bonn, w którymś pokoleniu biologicznym ojcem dziecka w tej rodzinie nie był mężczyzna z rodziny Beethovenów.

Beethoven nigdy nie ożenił się, nie miał też prawnych potomków. Badacze sugerują, że osoba, o której pisze w listach jako "wiecznej miłości" to mężatka, której córka była dzieckiem Beethovena. Córka kobiety zmarła nie doczekawszy się potomstwa.

Muzyka klasyczna
Dyrygent Łukasz Borowicz z nagrodą ICMA: Płyta nie jest tworem plastikowym
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Muzyka klasyczna
W Kalifornii spłonęło 100 tysięcy partytur Arnolda Schönberga
Muzyka klasyczna
Scena Muzyki Polskiej - najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej
Muzyka klasyczna
Zmarł Andrzej Klimczak, wybitny śpiewak, współtwórca Polskiej Opery Królewskiej
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Muzyka klasyczna
Wiedeńscy Filharmonicy wybrali dyrygenta na 2026 rok i nie będzie to kobieta
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego