"Chopin i jego Europa": Muzyk króla, żołnierz Napoleona

Minęły zaledwie trzy dni Festiwalu Chopin i jego Europa, a już doczekaliśmy się zaskakujących odkryć i niekwestionowanych wydarzeń.

Publikacja: 17.08.2022 15:59

Chouchane Siranossian

Chouchane Siranossian

Foto: materiały prasowe

Pytanie godne wysokiej stawki w „Milionerach”: kim był August Fryderyk Duranowski, po matce Polak, po ojcu Francuz? Nazwisko ojca – Durand – spolszczył, krążąc przez lata między Polską, gdzie m.in. grał w orkiestrze Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Europie walczył w wojskach napoleońskich, ale przede wszystkim cieszył sławą znakomitego wirtuoza skrzypiec.

Jak wielu artystów z przeszłości, w kolejnych epokach popadł w zapomnienie. Czy słusznie? Odpowiedź na to dał tegoroczny Festiwal Chopin i jego Europa, dzięki któremu otrzymaliśmy szansę poznania Koncertu skrzypcowego Duranowskiego. Trzyczęściowy utwór napisany został zgodnie z konwencjami obowiązującymi na przełomie XVIII i XIX wieku, ale wartością muzyczną nie ustępuje czołowym dziełom tych czasów. Zwłaszcza finałowe rondo jest szczególnie efektowne, choć ze skalą jego trudności mogą sobie poradzić tylko prawdziwi wirtuozi.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Muzyka klasyczna
Elīna Garanča zaśpiewa na Festiwalu Eufonie. To kobieta o wielu wcieleniach
Muzyka klasyczna
Koryfeusze Muzyki Polskiej: Jakub Józef Orliński i atrakcyjne kobiety
Muzyka klasyczna
XI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie
Muzyka klasyczna
Janusz Olejniczak: Trudno dogonić swoje marzenia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Muzyka klasyczna
Janusz Olejniczak nie żyje. Był Chopinem… i Paderewskim