Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"

Część członków prezydium Rady Polskich Mediów w najnowszej uchwale wyraża niepokój z powodu "fali ataków polityków partii rządzących oraz osób publicznych związanych z obecną władzą na dziennikarzy z różnych mediów".

Publikacja: 04.04.2024 13:54

Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"

Foto: Adobe Stock

arb

Rada Polskich Mediów to instytucja powołana jesienią 2023 r. przez redaktorów naczelnych i redaktorki naczelne ponad 20 redakcji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych (w skład prezydium wchodzi Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”). Instytucja została powołana m.in. by chronić wolność słowa.

Rada Polskich Mediów o „atakach polityków partii rządzących na dziennikarzy”

W najnowszej uchwale Rady część członków prezydium pisze, że "z niepokojem obserwuje falę ataków polityków partii rządzących oraz osób publicznych związanych z obecną władzą na dziennikarzy z różnych mediów".

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Prokurator Ewa Wrzosek już sporo straciła, czy straci cała prokuratura?

„Ataki te nie są merytoryczną krytyką, lecz są personalnymi insynuacjami i złośliwościami, często o charakterze otwarcie napastliwym lub wprost agresywnym, wobec dziennikarzy i redakcji, które piszą krytyczne teksty o rządzie” - głosi uchwała.

(...) bez wolnych, nieskrępowanych i niezastraszanych mediów nie będzie demokracji, o czym przekonaliśmy się dobitnie w ostatnich latach i o czym przypominamy

Fragment uchwały Rady Polskich Mediów

„Apelujemy do polityków obozu władzy o powstrzymanie się przed atakowaniem mediów. Za politykami, którzy przez ostatnie osiem lat byli w opozycji, dziś stoi bowiem cała machina władzy z policją, prokuraturą, sądami i służbami specjalnymi. A bez wolnych, nieskrępowanych i niezastraszanych mediów nie będzie demokracji, o czym przekonaliśmy się dobitnie w ostatnich latach i o czym przypominamy” - czytamy w uchwale.

Kto podpisał się pod uchwałą Rady Polskich Mediów w sprawie ataków przedstawicieli władzy na dziennikarzy?

Pod dokumentem podpisali się Barbara Kasprzycka („Dziennik Gazeta Prawna”), Magdalena Kicińska („Pismo”), Michał Szułdrzyński, Bartosz Węglarczyk (Onet) i Paweł Kapusta (Wirtualna Polska). Autorzy zaznaczają, że uchwała jest stanowiskiem członków Rady pod nią podpisanych, a nie całej Rady.

Media
Radio Zet: Daniel Obajtek chciał kupić „Rzeczpospolitą”. Nie kupił, ale wydał setki tysięcy złotych
Media
TVN jednak nie zmieni właściciela. Zarząd informuje o przyczynach
Media
Rosjanie są zmęczeni propagandą. Porzucają kremlowską telewizję
Media
Znów gorąco wokół TVN. Nowe informacje o inwestorach
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Media
„Minecraft: Film” ustanowił rekord kinowy w Polsce. Wygrał z polskim filmem