Aż o 38 proc. wzrosła na świecie rok do roku liczba przypadków naruszania bezpieczeństwa informacji. W naszym kraju ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 46 proc. – podaje PwC. Cyberatak z reguły pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Incydenty związane z ujawnieniem lub modyfikacją danych często przekładają się na straty finansowe, utratę klientów i reputacji firmy lub nawet sądowe spory. W ostatnim czasie bardzo popularne jest zagrożenie typu ransomware (z ang. „ransom" znaczy okup), czyli rodzaj oprogramowania wnikającego do wnętrza komputera i szyfrującego dane użytkownika. Zaraz po zaszyfrowaniu plików, w zamian za pieniądze, oferowane jest odblokowanie dostępu do danych.
Bezpieczna poczta
Czy można się przed takim niepożądanym „gościem" obronić? Przede wszystkim trzeba zachować czujność i zwracać uwagę na to, jak wyglądają przychodzące do nas maile – bo tą właśnie drogą ransomware przedostaje się na komputery najczęściej. Jeśli wiadomości pochodzą od nieznanego nadawcy, a dodatkowo zawierają błędy językowe, to warto się zastanowić, czy na pewno chcemy tę wiadomość otworzyć, kliknąć w zawarty w niej link bądź w jej załącznik. Warto również poinformować współpracowników o otrzymaniu podejrzanego e-maila. Ten problem może bowiem dotyczyć również ich.
Co ważne, e-maile wysyłane przez cyberprzestępców stosunkowo często do złudzenia przypominają klasyczne wiadomości od znanych instytucji, np. firmy kurierskiej. Niedawno – już po raz kolejny – hakerzy za cel wybrali sobie klientów Poczty Polskiej, co skutecznie uśpiło czujność internautów i wielu z nich niechcący zainstalowało na swoim komputerze złośliwe oprogramowanie. Kolejna ważna kwestia to robienie kopii cennych plików. Przy czym ważne jest, żeby były przechowywane na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze. Trzeba też dbać o aktualizację oprogramowania, które może pomóc zabezpieczyć system przed zagrożeniami wykorzystującymi różnego rodzaju luki.
Jednym z możliwych zabezpieczeń przed wspomnianymi wyżej zagrożeniami jest również, oprócz oczywistej ostrożności użytkownika, korzystanie z aplikacji antywirusowej. Niektórzy producenci rozwiązań zabezpieczających, jak firma ESET, udostępniają dodatkowo bezpłatne programy, które pozwalają odszyfrować zakodowane wcześniej pliki.
Przedstawiciele branży antywirusowej przestrzegają ostatnio m.in. przed złośliwym programem o nazwie Nemucod, którego pobranie grozi infekcją komputera zagrożeniem ransomware. Podkreślają, że wśród wszystkich wykrywanych w Polsce zagrożeń co trzecim był właśnie Nemucod. Cyberprzestępcy wybierają te instytucje i firmy, w których utrata danych spowodowałaby poważne szkody finansowe i wizerunkowe. Oprócz zagrożeń szyfrujących firmy muszą się dodatkowo liczyć z atakami mającymi na celu kradzież pieniędzy lub cennych danych biznesowych.