90 urodziny Gerharda Richtera

Gerhard Richter, jeden z największych współczesnych malarzy, obchodzi dziś 90 urodziny. Kilka jubileuszowych wystaw artysty prezentują niemieckie galerie i muzea.

Publikacja: 09.02.2022 22:17

90 urodziny Gerharda Richtera

Foto: Materiały prasowe/SKD Museum/Drezno/fot. D. Pinzer

Richter, zwany Picassem XXI wieku, jest jednym z najdroższych współczesnych malarzy, a jego prace znajdują się w zbiorach najważniejszych muzeów świata. W 1997 nagrodzony został Złotym Lwem na Biennale w Wenecji; w 2002 miał retrospektywę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W 2007 roku  zaprojektował abstrakcyjne witraże dla katedry w Kolonii w miejsce zniszczonych w czasie II wojny. Te gigantyczne witrażowe prace stworzył wykorzystując algorytm komputerowy.

Jego malarstwo przeżywało liczne zwroty, od „rozmywającego się” fotorealizmu., przez pejzaże, do abstrakcji.

Artysta urodził się w Dreźnie 9 lutego 1932 roku. Malarstwo studiował w rodzinnym mieście w latach 50.  Z NRD uciekł w 1961 roku, na krótko przed wzniesieniem muru berlińskiego. W Zachodnich Niemczech – w Düsseldorfie rozpoczął naukę w Państwowej Akademii Sztuki pod kierunkiem malarza Karla-Otto Götza. 10 lat później został profesorem tej Akademii i pracował na niej do początku lat 90. XX wieku.

Do biografii Richtera odwoływał się nakręcony w 2018 roku, nominowany do Oscara, film „Obrazy bez autora”.

Drezno – wybór malarza

Główna jubileuszową wystawę artysty „Gerhard Richter: Portrety. Szkło. Abstrakcje. Wystawa na 90. urodziny” prezentuje obecnie Albertinum w Dreźnie. Wystawa powstała w ścisłej współpracy Archiwum Gerharda Richtera Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (SKD) z malarzem, który sam wybierał na nią prace. Można tutaj zobaczyć 40 obrazów, należących do artysty i jego fundacji artystycznej, a także pochodzących z kolekcji prywatnych oraz z Museum of Modern Art  w Nowym Jorku, Albertiny w Wiedniu, Hamburger Kunsthalle i Museum Ludwig w Kolonii.

Oprócz autoportretu artysty, przywiezionego z MoMA w Nowym Jorku, zawisły obrazy rodzinne: żony Sabine i dzieci: Betty, Moritza, Theo i Elli. - Prezentacja przedstawia nie tylko wieloaspektową twórczość Gerharda Richtera, ale także daje prywatny wgląd w życie artysty. – podkreśla Dietmar Elger, szef Archiwum Gerharda Richtera.

Są też obrazy pejzażowe z miejsc, z którymi artystę łączą emocjonalne wspomnienia. I wielkoformatowe barwne abstrakcje, m.in. obraz „Fels”  -  przed 20 laty ofiarowany przez artystę na aukcję, z której uzyskane środki wsparły renowację Albertinum po wielkiej powodzi na Labie w Dreźnie. A nabywca następnie udostępnił dzieło na stałą ekspozycję w tej galerii.

Najważniejsze tematy

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Zobacz debatę prezesów największych spółek energetycznych

Dołącz do dyskusji

Z kolei Museum Ludwig w Kolonii, gdzie Gerhard Richter mieszka od lat, przygotowało jubileuszową wystawę artysty, na której prezentuje prace z własnych muzealnych zbiorów. Wiele z nich to ikoniczne dzieła artysty, jak np. pierwszy obraz fotograficzny „Ema” („Akt na schodach”) z 1966 roku, czy „Pięć drzwi” z 1967 roku, który przeszedł niedawno konserwację.

W Düsseldorfie  prestiżowa galeria K21 - Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen – wystawia słynny cykl Richtera „Birkenau”, zainspirowany fotografiami wykonanymi przez więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przypominają, że Richter wielokrotnie podejmował temat Holokaustu i nazistowskich zbrodni. Zdjęcia zrobiły na artyście wstrząsające wrażenie; w malarskim ujęciu przetransponował je na abstrakcyjne kompozycje.

Dziś do jubileuszowych prezentacji sztuki Gerharda  Richtera dołączył także Berlin. Neue Nationalgalerie po raz pierwszy prezentuje wystawę jego książek artystycznych, w których artysta sięga po własne motywy i eksperymentuje, wykorzystując m.in. zdjęcia swych malarskich obrazów.

Malarstwo
Urodzinowa wystawa Edwarda Dwurnika
Materiał Promocyjny
Sztuka pomagania – wyjątkowa aukcja dzieł sztuki na rzecz dzieci
Malarstwo
Akwarela Zygmunta Vogla wróciła do Łazienek Królewskich
Malarstwo
Urok secesji: Immersyjna wystawa Alfonsa Muchy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Malarstwo
Chełmoński w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Od karnawału do świtu.
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne