Jak poinformował Instytut Książki, z końcem roku kończy się zatrudnienie Antoniego Wincha na stanowisku redaktora naczelnego „Dialogu”. Został on narzucony redakcji bez konkursu przez rząd prawicy. Wcześniej brał udział w przejmowaniu innego miesięcznika, „Twórczość”, i wspierał jako kierownik literacki Teatru im. Jaracza w Łodzi dyrektora Michała Chorosińskiego, męża posłanki PiS – pomimo protestu zespołu aktorskiego.
Winch, choć mógł korzystać dalej z jednej z wielu synekur i liczyć na odprawę, nie skorzystał z tej opcji. Wobec tego zespół „Dialogu” mógł mieć nadzieję na wydawanie kolejnych numerów pisma. Jednak dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, nominat ministra Piotra Glińskiego (PiS), wstrzymał wydawanie miesięcznika do marca, do wyłonienia nowego redaktora naczelnego w konkursie, który zostanie ogłoszony 8 stycznia 2024 roku.
Czytaj więcej
Zespół pacyfikowanego przez rząd Zjednoczonej Prawicy miesięcznika „Dialog” wyda trzy numery z dotacji miasta Warszawy. Jeden z nich poświęcony będzie niszczeniu instytucji publicznych oraz wolności kultury przez obecny rząd.
„Kryzys »Dialogu« trwa, mimo że zespół wciąż jest gotowy do pracy oraz przedstawił dyrektorowi Jaworskiemu projekt styczniowego numeru” – skomentowała redakcja. 19 grudnia delegacja „Dialogu” udała się do MKiDN, aby przekazać na ręce nowego ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza list w sprawie losów „Dialogu”. Prosiła w nim o interwencję, ponieważ od 14 listopada dyrektor Jaworski nie odpowiedział na pytanie o przyszłość „Dialogu”.
Redakcja przekazała też pracownikom ministerstwa egzemplarze „Przejętych”, numeru pisma wydanego z pomocą władz Warszawy, który opisuje przejmowanie przez PiS instytucji kultury. Joanna Krakowska, wicenaczelna, w liście do ministra napisała: „Mamy nadzieję, że ta publikacja okaże się teraz szczególnie przydatna, nie tylko jako historyczny zapis, ale jako swoisty bilans zamknięcia osiągnięć poprzedniego rządu”.