Koronawirus. Indie: Nowa, groźna choroba u ozdrowieńców

Trzy przypadki jałowej martwicy kości u osób, które przeszły COVID-19, zostały zarejestrowane w Bombaju. Jałowe martwice kości są zespołem chorobowym polegającym na powstawaniu zmian martwiczych tkanki kostnej bez udziału chorobotwórczych drobnoustrojów.

Aktualizacja: 05.07.2021 11:25 Publikacja: 05.07.2021 08:53

Koronawirus. Indie: Nowa, groźna choroba u ozdrowieńców

Foto: PAP/EPA

arb

Jałowa martwica kości - jak pisze "Times of India" - może być kolejną groźną chorobą, która pojawia się u ozdrowieńców. Wcześniej w Indiach u ozdrowieńców zaczęto wykrywać mukormykoza - rzadką chorobę grzybiczą, która nieleczona może prowadzić do śmierci.

Według doniesień "Times of India" w szpitalu w dzielnicy Mahim Bombaju leczono trzech młodych pacjentów (poniżej 40. roku życia), u których rozwinęła się jałowa martwica kości po dwóch miesiącach od przejścia COVID-19.

- U tych pacjentów pojawił się ból w kości udowej - poinformował dr Sanjay Agarwala, dyrektor medyczny szpitala w Mahim. Wszyscy trzej chorzy byli lekarzami - wynika z jego słów.

To, co łączy mukormykozę z jałową martwicą kości to fakt, że pojawienie się obu tych chorób może mieć związek ze stosowaniem kortykosterydów w terapii chorych na COVID-19 - choroby te mogą pojawiać się jako efekt uboczny stosowania sterydów.

Tymczasem w szpitalu państwowym w Coimbatore z 264 chorych na mukormykozę 30 straciło wzrok w jednym oku - informuje przedstawiciel tamtejszych władz.

Leki i terapie
Produkcja leków krytycznych w Europie jest nierentowna. „W Chinach była dotowana”
Leki i terapie
Trzeba zapewnić stabilność dostaw leków w kryzysie
Leki i terapie
Unia zbroi się w leki krytyczne. "Dostęp do leków warunkuje poczucie bezpieczeństwa"
Leki i terapie
KE przyjęła Akt o Lekach Krytycznych. Co z pieniędzmi na produkcję API w UE?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Leki i terapie
Szef GIF: „Polska staje się miejscem wypływu leków opioidowych do innych krajów”