„Once": Zaskakująca opowieść o uczuciach i irlandzkich klimatach

Kameralnym spektaklem „Once" Wojciech Kępczyński udowodnił tym razem, że w każdym można odkryć zdolności musicalowe.

Aktualizacja: 20.05.2018 19:11 Publikacja: 20.05.2018 18:11

Foto: materiały prasowe/Teatr Roma

Na tle innych produkcji Teatru Roma „Once" prezentuje się jak Kopciuszek. Ale czyż nie okazał się on królewną?

Tak zresztą było od początku z tą opowieścią rozgrywającą się w Dublinie o ulicznym muzyku i czeskiej emigrantce z małą córką. Ich losy zostały przedstawione w muzycznym filmie Johna Carneya „Once" – kameralnym, a przecież ujmującym.

„Once" okazał się ogromnym sukcesem, nic dziwnego zatem, że znalazł się na liście filmów, przerobionych na musicale. W tej wersji trafił w 2011 roku – na szczęście – na off-Broadway, bo na scenie, podobnie jak na ekranie, nie udawał musicalowego show, lecz zachował skromność. W Teatrze Roma Wojciech Kępczyński też zainscenizował „Once" na offowej, niedużej Novej Scenie, gdzie widz ma aktorów niemal na wyciągnięcie ręki. A bohaterowie musicalu wydają się być kimś, kogo możemy minąć na ulicy.

Pozornie „Once" wydaje się być historią mało ciekawą. Facet spotkał Dziewczynę, ale nie było miłosnych wyznań, porywów uczuć i dramatów, bo oboje uwikłani są w rozmaite sytuacje, z których nie potrafią się wyplątać. A jednak coś ważnego się stało w ich życiu, bo to spotkanie pokazało im, że można realizować swoje marzenia.

Kameralną opowieść na dwoje bohaterów i kilka drugoplanowych postaci Wojciech Kępczyński opowiedział w taki sposób, że zlikwidował w swym teatrze granice między różnymi grupami wykonawców. W „Once" wszyscy muszą aktorami, tancerzami i muzykami jednocześnie. Wcielająca się w Dziewczynę Marta Masza Wągrocka od niedawna związana jest z Teatrem Narodowym, tu okazała się również sprawną pianistką. Wokalista Mariusz Totoszko prezentuje więcej niż poprawne aktorstwo w roli Faceta.

Co więcej, zadań wokalnych, tanecznych i aktorskich podjęli się wszyscy instrumentaliści. Tak więc gitarzysta Artur Gierczak w pewnym momencie stał się bankowcem, a grająca na akordeonie Malwina Misiak matką Dziewczyny.

Wszyscy potrafili zachować irlandzki klimat muzyki i co więcej, przekonać widzów, że ta opowieść mogła się zdarzyć naprawdę. A może życie dopisze jej dalszy ciąg, bo „Once" nie daje jednoznacznego zakończenia.

Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Noblistka z Korei śni o podróży do Zakopanego
Kultura
Wystawa o hołdzie pruskim na zamku w Malborku. Co warto na niej zobaczyć?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kultura
Koji Kamoji w Japonii