Królewski weekend na Zamku i w Łazienkach w Warszawie

Zamek Królewski zaprasza w sobotę do Ogrodów Królewskich na piknik, a Łazienki Królewskie do Starej Oranżerii na wystawę róż.

Publikacja: 30.08.2024 17:43

Królewski weekend na Zamku i w Łazienkach w Warszawie

Foto: materiały prasowe/Zamek Królewski

Piknik na Zamku rozpocznie się o godzinie 11.15 uroczystym hejnałem warszawskim, po którym odbędzie się koncert walców wiedeńskich.

Muzyka będzie doskonałym wprowadzeniem do dnia, wypełnionego atrakcjami w specjalnie przygotowanych strefach działań twórczych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Zabawy w ogrodach i zwiedzanie Zamku Królewskiego

W ramach warsztatów artystycznych uczestnicy mogą spróbować swoich sił m.in. w tworzeniu kolaży inspirowanych twórczością Władysława Hasiora, malowaniu na wodzie techniką ebru, czy nauce kaligrafii z elementami malowania tuszem, inspirowanej urodą zamkowych ogrodów.

W programie są też koncerty, dworskie zabawy, spacery tematyczne, pozwalające m.in. poznać sekrety zamkowych zegarów, tropić zamkowe duchy, poznać świat ogrodów.

W zamkowym kinie można będzie obejrzeć kroniki filmowe, pokazujące zniszczenia wojenne i odbudowę Zamku. Tu także odbędzie się spotkanie, poświęcone książce „Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971" Łukasza Bukowieckiego.

Z kolei na scenie ogrodowej odbędzie się rozmowa poświęcona dworskiej kuchni i przepisom Paula Tremo, nadwornego kucharza króla Stanisława Augusta, a także zasadom zachowania się przy stole dawniej i dziś. W spotkaniu tym udział weźmie znana restauratorka Agnieszka Kręglicka oraz Adam Jarczyński, współzałożyciel Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety.

Sobotni piknik to także okazja do zwiedzania Zamku w specjalnej cenie. Na gości czekają Trasa Królewska z olśniewającymi wnętrzami, Galeria Arcydzieł z obrazami Rembrandta i innych mistrzów oraz apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą. Dostępna będzie także wystawa czasowa „Hasior. Trwałość przeżycia”, prezentująca twórczość jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku. Wystawa powstała w w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Symbolicznie nawiązuje do wystawy dzieł Władysława Hasiora, która 50 lat temu miała miejsce w murach Zamku znajdującego się wówczas jeszcze w stanie surowym.

Projekt „Młode Głowy” ważnym tematem Pikniku

Tego lata partnerem Królewskiego Pikniku jest Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, która realizuje projekt „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Jej założycielka, dziennikarka i podróżniczka oraz Joanna Flis – psycholożka i ekspertka projektu będą uczestniczkami rozmowy pt. „W jaki sposób sztuka może wspierać zdrowie psychiczne Młodych Głów?”

Eksperci fundacji podczas pikniku chętnie też odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące zdrowia psychicznego młodych. Można również wesprzeć zbiórkę pieniężna, prowadzoną na ten cel.

Królewski Piknik zakończy Wielka Warszawska Potańcówka, przygotowana razem z Cafe Pląs, do której zagra Mała Orkiestra Dancingowa, Brass Federacja oraz kolektyw DJ-ski Soul Service.

Wystawa „Royal Rose” w Łazienkach Królewskich

W Łazienkach trwa trzydniowa wystawa „Royal Rose 2024. 40. Królewska Wystawa Róż w Starej Oranżerii” – od 30 sierpnia do 1 września, na której można podziwiać blisko pięć tysięcy róż. 

Pokaz nawiązuje do tradycji wystaw kwiatowych w Łazienkach Królewskich. Pierwsza z nich odbyła się w 1882 r. i została opisana w „Ogrodniku Polskim” jako "wielka uroczystość róży".

Fotorzepa/Monika Kuc

Organizatorami tegorocznego „Royal Rose” są Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO NOT.

Wystawa towarzyszy obchodom 65-lecia SITO NOT – organizacji, która zrzesza ogrodników z całego kraju i wielokrotnie organizowała wystawy florystyczne w historycznej oranżerii Łazienek Królewskich. Sama Stara Oranżeria od początku swojego istnienia była związana z roślinnością – za czasów panowania Stanisława Augusta budynek służył między innymi do przechowywania zimą wielkich donic z królewskimi drzewkami cytrusowymi, które latem zdobiły ogrody Łazienek.

Kunszt polskich florystów

Wystawie w Starej Oranżerii towarzyszy mnóstwo wydarzeń. Podczas pokazów mistrzowie polskiej florystyki prezentują swój kunszt i najnowsze trendy w układaniu bukietów. Warsztaty florystyczne pozwalają spod okiem ekspertów próbować sił w tej sztuce wszystkim chętnym. W sobotę odbędzie się konferencja, podejmująca różne tematy . Od „współczesnych i dawnych ogrodów różanych” do prezentacji roślinnej dekoracji Białego Domu w Łazienkach Królewskich.

Wystawie towarzyszy konkurs na najpiękniejszą różę ciętą, w którym liczą się głosy każdego odwiedzającego.

Poza konkursem zobaczyć można m.in. kwiaty z Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż Ogrodu Botanicznego w Powsinie; 150 róż zapachowych w 15 odmianach zaprezentowanych przez Polskich Hodowców Róż. Są też tak wyjątkowe okazy, jak Królowa Warszawy Zamku, wyhodowana w 2021 roku na 50-lecie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Czy Marszałkowa Aleksandra Piłsudska – róża wyhodowana specjalnie dla Muzeum Łazienki Królewskie.

Albo słynna francuska róża Maréchal Niel, którą podczas pierwszej wystawy florystycznej w 1882 roku zaprezentował ogrodnik Łazienek Królewskich i która wówczas zachwyciła publiczność.

Sceneria wystawy, czyli Stara Oranżeria XVIII-wieczną Królewską Kolekcję Rzeźby i iluzjonistycznymi malowidłami nadwornego architekta Stanisława Augusta - Jana Christiana Kamsetzera na ścianach, przywołującymi włoską architekturę i pejzaż, dodaje jej niezwykłego klimatu.

Piknik na Zamku rozpocznie się o godzinie 11.15 uroczystym hejnałem warszawskim, po którym odbędzie się koncert walców wiedeńskich.

Muzyka będzie doskonałym wprowadzeniem do dnia, wypełnionego atrakcjami w specjalnie przygotowanych strefach działań twórczych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk dyrektorką Zamku Królewskiego
Kultura
DALI CYBERNETICS - Immersyjna podróż w głąb genialnego umysłu Salvadora Dalí
Kultura
Profesor Wojciech Fałkowski odwołany ze stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego
Kultura
Rebecca Horn, legendarna niemiecka artystka o międzynarodowej sławie, nie żyje
Kultura
Noblista ogłosił projekt Netfliksa, Kulczyk odsłoniła pomnik spalonych kobiet
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne